null

Razem z nami ponownie wybierz wolność!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: DSH

W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, które zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”, Dom Spotkań z Historią zaprasza do wspólnego świętowania. W programie tegorocznego pikniku znalazły się m.in. koncerty Gaby Kulki i Pauliny Przybysz oraz zespołu Sir Hardly Nobody, pokaz freestyle’u w wykonaniu dziecięcej grupy z East Side Dance Academy oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Od kilkunastu lat Dom Spotkań z Historią, każdego 4 czerwca, konsekwentnie przypomina historyczny wymiar tej daty, kiedy to w 1989 Polska »wybrała wolność«. Tak będzie i w tym roku, tym bardziej, że wszystko dookoła wskazuje, że wolność odchodzi, gdy o niej nie pamiętamy – podkreśla Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Najbliższy weekend, 3 i 4 czerwca to również ostatnia okazja, żeby zobaczyć wystawę fotografii Chrisa Niedenthala w DSH przy Karowej. To wyjątkowa fotoreporterska opowieść o Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, dokumentująca też czas transformacji na przełomie lat 80. i 90. W sobotę, 3 czerwca, organizatorzy zapraszają osoby z Ukrainy na dodatkowy spacer, który przybliży historię wydarzeń z 1989 roku.

Dla tych, którzy chcieliby poszukać wolności w sobie i uwolnić się od stresu, przygotowano warsztaty rozwoju osobistego. Z kolei w niedzielę od godziny 14:00 na skwerze ks. Jana Twardowskiego będą się odbywać warsztaty rodzinne i arteterapia. W ramach zajęć można będzie tańczyć, zrobić motankę, poznać tajniki sitodruku i wykonać nadruk, malować na piasku oraz wziąć udział w quizie z nagrodami i w warsztatach plastycznych.

Muzyczne zwieńczenie

O godz. 18:00 rozpocznie się koncert „Posłuchaj, to wolność”, czyli wspólny występ Gaby Kulki i Pauliny Przybysz. W 2021 roku DSH zorganizował plebiscyt na Singiel Wolności, w ramach którego zwyciężyły dwa utwory – „Litania” Jacka Kaczmarskiego oraz „Jeżeli nam” Jacka Budzyńskiego. W trakcie koncertu usłyszymy specjalne aranżacje tych utworów przygotowane przez artystki.

Z kolei o godz. 19:30 wystąpi grupa „Sir Hardly Nobody”. Zespół w składzie: Chris Niedenthal – perkusja, Andy (Andrzej) Narożański – śpiew, gitara basowa oraz Andy (Andrzej) Werno – gitara, śpiew. Muzycy znają się od dzieciństwa – wszyscy wychowali się w Londynie przy muzyce lat 60. i 70. Grają bluesa i klasycznego rocka.

Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie: dsh.waw.pl.