null

Razem dla przyrody – rusza Warszawskie Święto Drzewa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plakat rysunkowy: zielone kształty przypominające zwierzęta na białym tle oraz pień drzewa z konarami

Rozpoczęła się piąta edycja akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”, w której mogą wziąć udział placówki oświatowe i wychowawcze z terenu stolicy. W zeszłym roku dzięki zaangażowaniu blisko 150 przedszkoli i szkół posadzonych zostało ponad 2300 drzew.

Tegoroczna, piąta edycja akcji przebiega pod hasłem „Warszawskie Święto Drzewa – dla przyrody!”. Podobnie jak w poprzednich latach, przedszkola, szkoły i placówki wychowawcze, które zgłoszą się do udziału, otrzymają nieodpłatnie sadzonki lip, klonów, jarząbów czy dzikich jabłoni oraz uzyskają drogą elektroniczną materiały edukacyjne dotyczące warszawskiej przyrody, w tym słuchowiska, kolorowanki, książeczki czy instruktaż prawidłowego sadzenia drzewa. W ramach akcji odbędą się także warsztaty przyrodnicze w Pawilonie Edukacyjnym Kamień Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, zlokalizowanym przy ul. Wybrzeże Puckie 1 w dzielnicy Praga-Północ.

Jak wziąć udział w akcji

Do akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” można włączyć się poprzez:

  • organizację akcji sadzenia drzew i krzewów – z udziałem uczniów, rodziców i zaproszonych gości m.in. w ogrodach przy placówkach, a także poprzez włączanie rodziców do sadzenia drzew w swoich ogrodach czy działkach pod hasłem „Mamo, tato, posadź ze mną drzewo!”. W zgłoszeniu do akcji można zaznaczyć zapotrzebowanie na konkretną liczbę sadzonek drzew (liczba sadzonek jest ograniczona). Będzie można je odebrać 11 października (poniedziałek), w godz.11:00-12:00 w Służewskim Domu Kultury.
  • podjęcie różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew – zorganizowanie kreatywnych zajęć i zabaw o drzewach na różnych zajęciach i przedmiotach, organizację gier terenowych, konkursów np. plastycznych, literackich, fotograficznych, które odnoszą się do drzew. Placówki, które  zgłoszą się do akcji, otrzymają drogą elektroniczną m.in. plakaty, słuchowiska, kolorowanki, broszurę i grę terenową.
  • realizację własnych projektów przyrodniczych wokół Pawilonu Edukacyjnego Kamień. To doskonałe miejsce do prowadzenia akcji edukacyjnych np. gier terenowych, prowadzenia obserwacji roślin czy zwierząt itp. Łąka Golędzinowska oraz tereny nad Wisłą będące częścią obszaru Natura 2000 są siedliskiem wielu cennych gatunków roślin i zwierząt.

W ramach akcji wyróżnione zostaną najlepsze inicjatywy. Zgłoszenie z opisem podjętych działań należy odesłać do 30 listopada 2021 r. na adres e-mail: warszawskieswietodrzewa@gmail.com. Więcej informacji można znaleźć na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Akcja „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” Zarządu Zieleni m.st. Warszawy realizowana jest we współpracy z Klubem Gaja – w ramach wsparcia programu m.st. Warszawy „Milion drzew dla Warszawy”.

Plakat promujący 5. edycję akcji Warszawskie Święto Drzewa - Milion Drzew dla Warszawy

Plakat promujący działania przy Pawilonie Edukacyjnym "Kamień" w ramach 5. edycji akcji Warszawskie Święto Drzewa - Milion Drzew dla Warszawy