null

Raport o stanie miasta

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 

Grafika. Raporty o stanie miasta z lat 2018 -2021

 

 


Szanowni Państwo,

Mam przyjemność oddać w Państwa ręce Raport o stanie miasta za rok 2019 – pierwszy pełen rok mojego urzędowania jako Prezydent m.st. Warszawy. Był to czas zmian, które w sposób zauważalny poprawiły jakość życia warszawianek i warszawiaków. W 2019 r. miasto postawiło na rozwój usług, skierowanych bezpośrednio do mieszkańców Warszawy. Rodzicom i opiekunom małych dzieci udostępniliśmy blisko 13 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach.

Dzieci i przyszłe matki objęliśmy programem bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, a chłopcy i dziewczynki w wieku 12 lat mogli po raz pierwszy zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV. Kontynuowaliśmy bezpłatny program zapłodnienia in vitro, z którego w 2019 r. skorzystało ponad 1660 par. Warszawskim rodzinom przekazaliśmy klucze do ponad 220 nowych mieszkań. Rozwijaliśmy także usługi dla naszych najbardziej zasłużonych seniorów – żołnierzy Powstania Warszawskiego, którzy zaczęli korzystać z bezpłatnego transportu w ramach usługi Taxi dla Powstańca. W 2019 r. prężnie działał Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, w którym kombatanci mogli skorzystać m.in. z konsultacji lekarzy specjalistów oraz pomocy fizjoterapeutów.

Warszawscy uczniowie dostali możliwość bezpłatnego skorzystania z oferty kulturalnej, naukowej i sportowej miasta w ramach nowego programu 100 zł na ucznia. Na ten cel przeznaczyliśmy 15,3 mln zł. Warszawskie nauczycielki i nauczyciele otrzymali tak bardzo wyczekiwane podwyżki. Z myślą o mieszkankach i mieszkańcach Warszawy rozwijaliśmy także miejską infrastrukturę. W 2019 r. o kolejne trzy stacje wydłużyła się II linia metra, powstało ponad 50 km nowych tras rowerowych. Na ulice miasta wyjechało ponad 150 przyjaznych środowisku autobusów napędzanych gazem.

Ochrona środowiska i poprawa powietrza w stolicy były i pozostają jednym z priorytetów miasta, dlatego rozszerzyliśmy i usprawniliśmy program wymiany kopciuchów – w 2019 r. wycofano ich z użytku blisko tysiąc. 2019 r. był także rokiem intensywnych rozmów z mieszkańcami. Za nami ponad 240 wydarzeń konsultacyjnych, w których zgłoszono prawie 44,5 tys. uwag do planów i działań miasta.

W Raporcie znajdą Państwo także informacje na temat międzynarodowych działań ratusza oraz flagowego projektu, który w 2019 r. zainicjowała Warszawa – Paktu Wolnych Miast. W jego ramach, wraz z merami Pragi, Bratysławy i Budapesztu zabiegam o interesy Warszawy i innych stolic w Brukseli, szczególnie o bezpośredni dostęp do funduszy europejskich dla miast oraz o pieniądze na zieloną transformację. Raport zawiera także wiele innych informacji, które opisują rozwój naszego miasta.

Marzy mi się, aby Warszawa była dla wszystkich, wierzę, że ten raport jest dowodem na to, że taka się staje.

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy

Załączniki: