null

Rafał Trzaskowski z wotum zaufania i absolutorium

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie widać korony drzew Pola Mokotowskiego, a za nim wieżowce centrum Warszawy, niebieskie niebo
Panorama Warszawy

Rada m.st. Warszawy udzieliła wotum zaufania prezydentowi stolicy. W trakcie sesji Rafał Trzaskowski zaprezentował raport o stanie miasta za rok 2021. Prezydent Warszawy otrzymał także absolutorium z wykonania budżetu za zeszły rok. Głosowanie poprzedziło wysłuchanie i przyjęcie sprawozdania.

Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił raport o stanie miasta, w którym między innymi opisany jest stan finansów stolicy, lista kluczowych inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku i priorytety w prowadzonej przez miasto polityce. Rok 2021 zdominowały problemy wywołane przez pandemię. Jednak prezydent podkreślał, że aż 76% warszawiaków przyjęło pełną dawkę szczepionki, co było najlepszym wynikiem wśród dużych gmin w Polsce, a Warszawa wspierała w różny sposób, mieszkańców, przedsiębiorców i instytucje np. kultury.

W czasie przymusowej izolacji rozwinęliśmy też platformę do edukacji online. Warszawskie instytucje kultury mimo trudnych warunków dzielnie radziły sobie między innymi udostępniając swoją ofertę online – podkreślił prezydent Trzaskowski.

Mimo trudnych czasów miasto nie rezygnuje z ambitnych planów poprawy wygody i jakości życia. W zeszłym roku ruszyła budowa kolejnych fragmentów Nowego Centrum Warszawy: Zielonej Marszałkowskiej i Placu Pięciu Rogów. Rowerzyści zyskują nowe trasy, a piesi przejścia. Do użytku oddano nowe szkoły i przedszkola. Priorytetem Warszawy jest także polityka klimatyczna - zazielenianie miasta i walka o czyste powietrze. 

Zasadziliśmy ponad 10 tysięcy nowych drzew. Udzieliliśmy 1074 dotacji na wymianę źródeł ciepła. W wielu miejskich projektach uczestniczyło ponad 1000 organizacji pozarządowych. Po raz kolejny miasto przyznawało stypendia sportowe, naukowe i artystyczne. Prawie 10 tys. osób wzięło udział w miejskim programie „Szkoła rodzenia”, a 2111 par skorzystało z miejskiego programu dofinansowania procedury in vitro – relacjonował prezydent Rafał Trzaskowski.

Największe nakłady inwestycyjne stanowiła realizacja budowa II linii metra - 640 mln zł, następnie dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. - 100 mln, na trzecim miejscu znalazła się budowa Szpitala Południowego - 97,5 mln zł, a na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Nowaka-Jeziorańskiego 38,5 mln zł.

Mieszkańcy, którzy zabierali głos na sesji podkreślali, że miasto się rozwija i widać to nie tylko w prezentowanym raporcie.

Dziś Warszawa jest miastem prawdziwie europejskim, nowoczesnym, otwartym na świat. To miasto wolnych, dumnych ludzi – podsumował dziś prezydent Trzaskowski.