null

Rada Kobiet rozpoczęła drugą kadencję

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rada Kobiet rozpoczęła drugą kadencję
Rada Kobiet rozpoczęła drugą kadencję

Walka z przemocą, zdrowie reprodukcyjne, edukacja, różnorodność oraz przeciwdziałanie wykluczeniu – to tylko niektóre z długiej listy tematów, którymi zajmie się Warszawska Rada Kobiet. W środę odbyło się pierwsze posiedzenie rady w drugiej kadencji.

Przewodniczącą ponownie została wybrana prof. Małgorzata Fuszara, prawniczka i socjolożka, w latach 2014-2015 pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania. Do Rady Kobiet dołączyły nowe twarze, a  wśród nich m.in. pisarka Sylwia Chutnik upominająca się prawa osób LGBT+, Jarmiła Rybicka reprezentująca Kuchnię Konfliktu oraz Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa, która z kolei zabiega się o prawa osób z niepełnosprawnościami i radna Dorota Łoboda- przewodnicząca komisji ds. edukacji

Przedstawicielki Rady przedstawiły uczestniczącemu w spotkaniu prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu najważniejsze sprawy, którymi będą się zajmować w nowej kadencji. Na pierwszy plan wysunęły kwestię przeciwdziałania przemocy.

W czwartek zaczyna się kampania 16 dni przeciw przemocy. Każdy powinien wiedzieć, gdzie może się zwrócić o pomoc – podkreśliła Małgorzata Fuszara. Zwróciła również uwagę na pojawiający się w mediach temat „rejestru ciąż”: - Wyobrażam sobie sposób myślenia, jaki za tym stoi. Musimy powiedzieć, że nie ma naszej zgody, żeby coś takiego powstało. – Do sprawy odniósł się prezydent Rafał Trzaskowski. – Powiedzieliśmy lekarzom z warszawskich szpitali, żeby nie dali się zastraszać. Żeby wiedzieli, że mogą liczyć na nasze wsparcie prawne i psychologiczne. Poleciliśmy, żeby decyzje w trudniejszych przypadkach podejmowały konsylia lekarskie – zaznaczył.

Uczestniczki spotkania ustaliły pięć priorytetów, którymi zamierzają się zająć: walka z przemocą, zdrowie (także reprodukcyjne), edukacja, róznorodność (oraz przeciwdziałanie wykluczeniu), a także finansowa sytuacja kobiet. Żeby zwiększyć skuteczność Rady Kobiet w drugiej kadencji, zamierzają pracować w zespołach tematycznych i proponować miastu konkretne rozwiązania.

Pełny skład Warszawskiej Rady Kobiet II kadencji: Sylwia Chutnik, Renata Durda, Małgorzata Fuszara (przewodnicząca), Teresa Jackowska, Ewa Janczar, Krystyna Kacpura, Olga Kozierowska, Krystyna Lewkowicz, Dorota Łoboda, Anna Maziarska, Urszula Nowakowska, Alicja Pacewicz, Ewa Rumińska-Zimny, Jarmiła Rybicka, Monika Sajkowska, Izabela Sopalska-Rybak, Magdalena Środa. Pełnomocniczką ds. kobiet jest Zastępczyni Prezydenta Aldona Machnowksa-Góra.