null

Punkt do wydawania numerów PESEL na PGE Narodowym nadal czynny w weekendy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wnętrze stadionu PGE Narodowy, gdzie otwarto punkt wydawania pesel dla uchodźców z Ukrainy. Stanowiska z krzesełkami przy których siedzą osoby
Punkt wydawania numerów PESEL na Stadionie Narodowym | Autor: Rafał Motyl

Od ponad dwóch tygodni uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numerów PESEL. W stolicy wszystkich formalności mogą dopełnić w punktach dzielnicowych oraz w, działającym także w najbliższe dwa weekendy, punkcie na Stadionie Narodowym.

Od 16 marca br. na terenie Warszawy wydano już ponad 40 tys. numerów PESEL. Tylko wczoraj uzyskały go ponad 4 tysiące osób. Podczas najbliższych dwóch weekendów, 2-3 oraz 9-10 kwietnia, o numer PESEL będzie można ubiegać się na Stadionie Narodowym w godzinach 8:00-16:00. W dni powszednie wszelkich formalności będzie można dopełnić również w punktach funkcjonujących w każdej z warszawskich dzielnic.

Wielu uchodźców z Ukrainy ubiega się nie tylko o nadanie numeru PESEL, ale również o pracę. Od momentu otwarcia Punktu Obsługi Obywateli Ukrainy Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy na ul. Marszałkowskiej 77/79, zarejestrowało się z nim już niemal 800 osób.

Warszawa nadal wspiera

Według szacunków, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, przez Warszawę przejechało ponad 590 tys. osób, a zostało w niej około 300 tysięcy. Od tego momentu miejscy wolontariusze udzielili pomocy ponad 250 tys. uchodźców – tylko wczoraj były to niemal 4 tys. osób. Z miejskich noclegów skorzystało już łącznie ponad 54 tys. uciekających zza polsko-ukraińskiej granicy. Obecnie przebywa w nich ponad 1,5 tys. osób, z czego około 40% stanowią dzieci.

Nie ustaje pomoc medyczna dla uchodźców – do tej pory w miejskich szpitalach i przychodniach uzyskało ją już ponad 4 tys. osób. W stołecznych placówkach urodziło się 41 dzieci.