null

Przyznano 14. Nagrodę Historyczną im. K. Moczarskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Laureatka nagrody odbiera kwiaty i pozuję na scenie do wspólnego zdjęcia
Autor: DSH/M. Grochocki

Anna Wylegała otrzymała Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jej książka „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce” została wybrana spośród dziesięciu nominowanych. Nagroda została przyznana już po raz 14.

Najlepsza książka historyczna roku

Anna Wylegała opisała skonfiskowanie ziemi kilkunastu tysiącom ziemian i sprzedanie jej ponad milionowi bezrolnych i małorolnych chłopów. Autorka opisała losy właścicieli majątków na Kielecczyźnie i mieszkańców okolicznych wsi. Książka jest nie tylko mikrohistorycznym studium przebiegu reformy, ale także opowiada o społecznych relacjach na wsi u zarania PRL.

Anna Wylegała to socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jest także autorką książki „Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich »Ziem Odzyskanych«”.

Zwyciężczyni otrzymała statuetkę – replikę temperówki patrona nagrody oraz 50 tysięcy złotych. Wydawcą książki „Był dwór, nie ma dworu” jest Wydawnictwo Czarne.

Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych

Tak jak w poprzednich latach swoją nagrodę – Ołówek – przyznały także Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego. Tym razem nagrodziły książkę „Czystka” Katarzyny Surmiak-Domańskiej. To rodzinna saga, historia rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.

Dotychczasowi laureaci Nagrody

Laureatami nagrody byli wybitni autorzy m.in.: Gunnar S. Paulsson, „Utajone miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy (1940-1945)", Andrzej Friszke, „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi", Timothy Snyder, „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem", Karol Modzelewski, „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca", Alexandra Richie, „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie", Andrzej Nowak, „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement", a w ubiegłym roku Grzegorz Piątek za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".

Kazimierz Moczarski – patron nagrody

Kazimierz Moczarski, dziennikarz i prawnik, demokrata i społecznik, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więziony przez komunistów, jest autorem „Rozmów z katem" – niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie. Biografia, postawa i twórczość sprawiają, że Kazimierz Moczarski to doskonały patron dla nagrody honorującej najlepsze książki historyczne, które zmieniają nasz sposób myślenia o przeszłości i nas samych.

Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego przyznaje jury w składzie: Andrzej Friszke (przewodniczący), Antoni Dudek, Dobrochna Kałwa, Barbara Klich-Kluczewska, Jan Kofman, Andrzej Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert, Andrzej Wielowieyski.

Organizatorem i fundatorem konkursu jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.