null

Przystań Warszawa wybierze gospodarza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski w garniturze wraz z pełnomocnikiem ds. Wisły oglądają domki Przystani Warszawa
Autor: Ewelina Lach

Co to za drewniana osada zatopiona wśród zieleni nad Wisłą? To Przystań Warszawa, miejsce, które z pewnością niebawem pokochają warszawiacy. Miasto ogłosiło dziś przetarg na wydzierżawienie kompleksu budynków na terenie przy ul. Zaruskiego.

Łączna powierzchnia drewnianych budynków to 1,8 tys. m2. Mogą w nich znaleźć swoje siedziby organizacje pozarządowe związane z ekologią, naturą, a także kluby sportowe prowadzące sekcje sportów wodnych. To wspaniałe miejsce na spacery ornitologiczne nad Wisłą, rejsy tematyczne, wiślane spływy kajakowe.

Zieleń, wygoda i wolny czas

Nad Wisłą, zatopione w zieleni, ale tylko 10 minut rowerem od ścisłego centrum – jesteśmy w miejscu, które może stać się jednym z najpiękniejszych zakątków stolicy. To Przystań Warszawa. Enklawa, która będzie służyć przede wszystkim wodniakom – kajakarzom, wioślarzom, żeglarzom. Przygotowujemy przetarg na 8-letnie zarządzanie tą przestrzenią, chcemy żeby była prawdziwą przystanią zieleni, wygody i wolnego czasu – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – To większa całość strategicznego działania na rzecz dzielnicy Wisła, Przystań Warszawa stanowi kompleksowe dopełnienie zmieniającego się otoczenia Portu Czerniakowskiego.

W Przystani Warszawa znajdą się kawiarnie i restauracja z ogródkami. Będzie można przyjść, poobserwować wodniackie aktywności, a także zainspirować się nimi i dołączyć w przyszłości.

Cała inwestycja ma mieć charakter ogólnodostępny – integrować społeczność lokalną i wodniacką. Kajakarze, wioślarze, SUP-owcy i tradycyjni wodniacy zyskają miejsce, w którym będą mogli rozwijać swoje zamiłowanie do aktywności na wodzie. Na sąsiedniej działce tuż przy wejściu głównym znajduje się ogólnodostępna siłownia plenerowa.

Przetarg na Przystań

W poniedziałek 8 maja, miasto ogłosiło „przetarg na wydzierżawienie na okres do 8 lat terenu kompleksu budynków położonych przy ul. Zaruskiego na Cyplu Czerniakowskim”. W warunkach konkursu zaznaczono, że przestrzeń i obiekty powstały z przeznaczeniem na prowadzenie ośrodka wspomagającego uprawianie sportów wodnych z funkcją rekreacyjną i edukacyjną, a także wychowawczą i opiekuńczą.

Oprócz parterowych drewnianych budynków na terenie znajduje się jeden dom dwukondygnacyjny – żelbetowy hangar wkopany w skarpę z dwoma drewnianymi nadbudowami stanowiącymi „bramę do cypla”. Zabudowania zostały usytuowane w taki sposób, by utrzymać kompozycję o charakterze otwartym krajobrazowo i przestrzennie.

Cały ośrodek jest podłączony do sieci wodociągowej i elektrycznej. Na jego terenie znajdują się elementy małej architektury – ławki, stojaki rowerowe, energooszczędne latarnie umożliwiające pełne wykorzystanie obiektu przez cały sezon.

Przystań będzie też doskonałym miejscem do spacerów. Niedużym podziemnym tunelem będzie można przedostać się pod ul. Zaruskiego na teren Portu Czerniakowskiego. W Porcie zaś zlokalizowano pływający pomost z platformą widokową oraz z dwoma częściami pełniącymi role cumownicze.

Zielony cypel

Za zieleń na terenie Przystani Warszawa będzie odpowiadała miejska jednostka – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Większą część powierzchni mają stanowić tereny biologicznie czynne – trawniki, rabaty. Na terenie zlokalizowano też miejsca na niecki, które z biegiem czasu staną się ogrodami deszczowymi.

Uruchomienie Przystani Warszawa to element strategicznego działania miasta na rzecz warszawskiego odcinka Wisły (zwanego też Dzielnicą Wisła). Ma ona stanowić kompleksowe, przemyślane dopełnienie zmieniającego się otoczenia Portu Czerniakowskiego.

W planie jest także budowa w miejscu dawnej drewnianej kładki, mostu pieszo-rowerowego przez kanał portowy – jest już opracowana dokumentacja projektowa. W ubiegłym roku został również rozstrzygnięty projekt na budowę budynku portowego Bosmanatu, trwają zaawansowane prace nad dokumentacją projektową.

Drewniane budynki wśród zieleni
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Drewniany pomost na wodzie w Porcie Czerniakowskim
Drewniany pomost na wodzie w Porcie Czerniakowskim
Wnętrze nowo oddanego budynku, białe ściany, za oknami zieleń
Prezydent Rafał Trzaskowski w garniturze wraz z pełnomocnikiem ds. Wisły oglądają domki Przystani Warszawa