null

Przystań nad Wisłą!

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Drewniany pomost na wodzie w Porcie Czerniakowskim
Autor: Szymon Pulcyn

Przystań Warszawa ma szansę stać się w tym sezonie celem nadwiślańskich spacerów w Dzielnicy Wisła. Miasto rozstrzygnęło przetarg na ośmioletnią dzierżawę kompleksu drewnianych budynków na Cyplu Czerniakowskim. Konsorcjum Przystań Warszawa planuje tam zajęcia wodniackie, sportowe, rekreacyjne, kulturalne, ale także ogólnie dostępną kawiarnię i restaurację.

Przystań Warszawa położona jest w Śródmieściu, na bulwarze Flotylli Pińskiej przy ul. Zaruskiego w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Czerniakowskiego. Można tam dojść w kilka minut z wiślanych bulwarów albo od ulicy Czerniakowskiej.

Łączna powierzchnia terenu to ponad 2 tys. m2. Budynki położone są malowniczo wśród zieleni, nie brakuje tu małej architektury. Wystarczy przenieść kajak lub łódkę z hangaru przez przejście podziemne, by przenieść się na wygodny pomost w porcie.

Mieszkańcy stolicy już w zeszłym roku mieli okazję skorzystać z oferty Przystani Warszawa - wielu wydarzeń kulturalnych, zajęć jogi, zajęć SUP czy spływów kajakowych.

Wzbogacenie otoczenia Portu Czerniakowskiego i warszawskiego odcinka Wisły o kolejną przestrzeń pełną atrakcji sportowych i rekreacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych zapowiada świetny sezon w Dzielnicy Wisła. W Przystani Warszawa każdy znajdzie coś dla siebie. To świetne miejsce na spacer z psem, na różne aktywności, na spotkania z rodziną lub znajomymi blisko natury. W nadchodzącym sezonie zapraszamy, aby właśnie w tym miejscu, nomen omen, przystanąć nad Wisłą. Zachwycić się rzeką, złapać oddech i sprawdzić bogatą ofertę zajęć dla każdego – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Przystań wodniacka

Miłośnicy sportów wodnych – profesjonaliści i amatorzy – znajdą dla siebie wiele atrakcji. W planach są zajęcia dla kajakarzy, wioślarzy, użytkowników supów i żaglówek. Adepci żeglarstwa będą mogli ćwiczyć m.in. na jednostkach typu Omega, a po treningach będą mieli szansę wziąć udział w regatach o Puchar Prezydenta, które od 2018 r. odbywają się na warszawskim odcinku Wisły. Na terenie Przystani przewidziany został mobilny system magazynowania łodzi, który umożliwi wielofunkcyjne korzystanie z przestrzeni hangaru.

Nowy dzierżawca Przystani zamierza stworzyć sekcję wioślarstwa morskiego, które w 2028 r. pojawi się jako nowa dyscyplina sportowa na Igrzyskach Olimpijskich. Ponadto Konsorcjum Przystań Warszawa zadeklarowało również ofertę dla osób z niepełnosprawnościami.

Przystań sportowa

W Przystani Warszawa ma się również pojawić oferta dla fanów rowerów, a także profesjonalne zajęcia ogólnorozwojowe i treningi biegowe. Osoby zainteresowane sztukami walki będą mogły skorzystać z treningów grupowych oraz personalnych. Będą to zajęcia dla wszystkich chętnych – dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.

Przystań Warszawa jest obiektem całorocznym, dlatego będą prowadzone również zajęcia na ergometrach. W strefie regeneracji zostaną zorganizowane cykle zajęć fizjoterapeutycznych, jak również dotyczących odżywiania i dietetyki. Ponadto będzie można skorzystać z sauny i strefy relaksu.

Zgodnie z ofertą zajęcia mają poprowadzić organizacje pozarządowe i podmioty komercyjne, takie jak Stowarzyszenie Olimpijskie Wygrywamy, SUP Academy, OK Events, Drużyna Sportowa Ośka Warszawa Cycling Team, Klub Brazylijskiego Jiu-Jitsu i Fundacja Teal House.

Przystań natury

Do aktywności w Przystani Warszawa zaproszone zostaną dzieci i młodzież z okolicznych szkół. Planowane są cykliczne warsztaty z prostej hodowli roślin na własny użytek, z podkreślaniem konieczności zrównoważonej konsumpcji.  W Ogrodach Przystani powstanie siedziba Pasieki Pszczoły Lotnej.

Przystań kultury i smaku

W jednym z budynków powstanie nowoczesna restauracja Oaza, której wystrój będzie dostosowany do zielonego otoczenia. Oparta na naturalnych produktach karta dań zostanie ułożona we współpracy z Mateuszem Zielonką oraz Błażejem Koperskim — uczestnikami programu Master Chef.

W budynku przewidziano też kameralną scenę, na której będą odbywać się akustyczne koncerty, spektakle i warsztaty. Za teatr otwarty, inkluzywny i budujący wspólnotę odpowiadać będzie Fundacja Teal House.

Od strony ul. Zaruskiego powstanie miejsce dla miłośników kawy – Kawiarnia Relaks.

Pierwsze aktywności i atrakcje planowane są już w na przełomie maja i czerwca.

W trakcie trwania umowy zieleń na terenie Przystani Warszawa zostanie pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Dzierżawca zobowiązany jest do współpracy z ZZW w zakresie kampanii edukacyjno-ekologicznej Dzielnicy Wisła polegającej na promowaniu odpowiedzialnego korzystania z terenów nad Wisłą.