null

Przyjazna mieszkańcom i skuteczna – Straż Miejska z nową komendant

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu: Komendant Magdalena Ejsmont, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Magdalena Ejsmont - blondynka z długimi włosami w białej podkoszulce i czarnej marynarce oraz ciemnych spodniach przemawia do mikrofonu na statywie
Stawiam na dialog z mieszkańcami i pracownikami - mówi Magdalena Ejsmont, nowa komendant Straży Miejskiej | Autor: Rafał Motyl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił dzisiaj Magdalenę Ejsmont, nową szefową stołecznej Straży Miejskiej. Wspólnie zapowiedzieli położenie nacisku na dialog z mieszkańcami i poprawę sytuacji wewnętrznej.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka, prezydent podkreślił rolę Straży Miejskiej w Warszawie.

Ta formacja odgrywa kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Stołeczna Straż udowodniła, że jest w tym celu niezbędna choćby podczas pandemii, kiedy strażnicy musieli wspierać policję – mówił.

Jak zaznaczył prezydent Trzaskowski działanie Straży Miejskiej nie sprowadza się tylko do wystawiania mandatów.

Wystarczą przykłady z ostatnich dni: strażnicy pomagają zagubionej 11-latce w odnalezieniu drogi do domu, ratują życie mężczyźnie duszącemu się na bulwarach, gaszą pożary, wyciągają kierowcę z płonącego auta czy uczą najmłodszych przepisów ruchu drogowego. Bardzo często są pierwsi w sytuacjach zagrożenia. Właśnie taka powinna być nowoczesna straż – skuteczna, ale patrząca szerzej, słuchająca mieszkańców i im przyjazna – dodał.

Rafał Trzaskowski podziękował wszystkim pracownikom Straży Miejskiej za codzienną służbę i poinformował, że władze stolicy wspólnie z Radą m.st. Warszawy zapewniły 8 mln zł na podwyżki dla strażników miejskich w tym roku. Miasto zarezerwowało też środki na podwyżki w kolejnych latach.

Dialog z mieszkańcami i dobra atmosfera pracy

W swoim wystąpieniu Magdalena Ejsmont, nowa komendant Straży Miejskiej, podkreśliła, że obejmując stanowisko, otrzymała od prezydenta Warszawy polecenie skupienia się w pierwszej kolejności na poprawie funkcjonowania formacji w trzech obszarach:

  • dialogu z mieszkańcami;
  • sytuacji wewnętrznej, w tym sytuacji kadrowej i organizacji pracy straży,
  • organizacji systemu interwencji i reagowania na zgłoszenia mieszkańców.

Właśnie rozpoczęliśmy badanie oczekiwań mieszkańców wobec Straży Miejskiej. Wyniki pomogą nam jeszcze lepiej służyć warszawiakom. Nawiązaliśmy również dialog z miejskimi aktywistami, ich głos jest dla nas ważny – podkreśliła Magdalena Ejsmont i dodała, że w ciągu doby Straż Miejska otrzymuje średnio 1.3 tys. zgłoszeń od mieszkańców – w ostatnim półroczu było to 240 tys. spraw. Głównie dotyczą one parkowania samochodów, bezpieczeństwa zwierząt oraz porządku publicznego. Magdalena Ejsmont zapowiedziała, że straż wróci do pozostawiania kierowcom papierowych wezwań za wycieraczkami – dzięki temu kierowcy natychmiast otrzymają informację o wszczęciu procedury, a mieszkańcy zobaczą, że funkcjonariusze podjęli już interwencję.

Nowa komendant zwróciła również uwagę na sytuację w samej organizacji:

Liczy się dla mnie dobra atmosfera pracy, dlatego prowadzę szereg rozmów z pracownikami. Budujemy nowy, przejrzysty system wynagrodzeń, motywowania i ścieżki awansów, który zwiększy satysfakcję pracy w Straży Miejskiej.

Na zdjęciu: Komendant Magdalena Ejsmont, prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski idą w otoczeniu zieleni na konferencję prasową. Słoneczny dzień.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Na zdjęciu: Komendant Magdalena Ejsmont, prezydent Rafał Trzaskowski i Piotr Mazurek, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady m.st. Warszawy. Do mikrofonu ustawionego na statywie przemawiam Magdalena Ejsmont - blondynka z długimi włosami w białej podkoszulce i czarnej marynarce oraz ciemnych spodniach przemawia do mikrofonu na statywie
Na zdjęciu: Komendant Magdalena Ejsmont, prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i Piotr Mazurek, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady m.st. Warszawy. Trwa konferencja prasowa, cała trójka stoi przed mikrofonami ustawionymi na statywie. Widać też plecy strażnika miejskiego.
Na zdjęciu: Komendant straży miejskiej Magdalena Ejsmont - blondynka z długimi włosami w białej podkoszulce i czarnej marynarce
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Magdalena Ejsmont, nowa komendant Straży Miejskiej wymieniają uścisk dłoni zwróceni do siebie podczas konferencji prasowej. Słoneczny dzień, w tle zieleń