null

Przygotowania do sezonu rowerowego w mieście

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Traktor-zamiatarka czyści ścieżkę rowerową. W tle zadaszenie stacji kolejowej Warszawa Stadion
Sprzątanie ścieżek rowerowych

Nadchodząca wiosna sprzyja coraz większej frekwencji cyklistów na ścieżkach rowerowych. Zarząd Oczyszczania Miasta przygotowuje trasy dla rowerów do pełni sezonu.

Coraz cieplejsze dni zachęcają, aby przesiąść się na rower – także ten miejski, dla którego sezon rozpoczyna się już jutro, 1 marca. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) rozpoczął porządki na trasach rowerowych znacznie wcześniej. Sprzątaniem objętych jest kilkaset kilometrów ścieżek, które biegną wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych.

Dla czystości i bezpieczeństwa

Sprzątanie ścieżek to kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa rowerzystów. Dlatego z tras nie tylko zamiatany jest piasek, ale usuwane są też wszelkie zanieczyszczenia, które mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników, np. porzucone śmieci czy rozbite szkło. Oprócz tradycyjnych ekip z miotłami prace realizują także lekkie mechaniczne zamiatarki.

Od wiosny do jesieni takie kompleksowe porządki ZOM przeprowadza na drogach dla jednośladów kilka razy w roku. Najpopularniejsze trasy, przy sprzyjających warunkach pogodowych, są regularnie sprzątane także w sezonie zimowym. W razie potrzeby Zarząd Oczyszczania Miasta zleca także interwencyjne oczyszczanie ścieżek – dzieje się tak po zgłoszeniu takiej konieczności przez kontrolerów ZOM lub mieszkańców za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za czystość ścieżek rowerowych w Warszawie odpowiadają również: