null

Przychodnia na Woli otwiera się po remoncie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W słoneczny dzień stoją bokiem dwie kobiety i dwóch mężczyzn, którzy biją brawo. W tle widać zieleń
Uczestnicy uroczystości zakończenia modernizacji poradni lekarskiej na Woli

Dobiegła końca modernizacja miejskiej placówki przy ul. Elekcyjnej 54. Dzięki inwestycji na parterze powstał nowy punkt pobrań do badań laboratoryjnych, a poradnia dla dzieci przeszła gruntowny remont. Dodatkowo, na dachu budynku została zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

W Warszawie zdrowie to jeden z naszych priorytetów. Dlatego od 2019 roku przeznaczyliśmy na opiekę medyczną już blisko 1 mld zł z budżetu miasta. Na tę gigantyczną kwotę składają się wydatki związane m.in. z budową Szpitala Południowego, rozbudową Szpitala Bielańskiego, modernizacją Szpitala Wolskiego czy utworzeniem Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Pieniądze przeznaczamy również na budowę nowych przychodni i modernizacje istniejących placówek. Dzięki temu warszawskie rodziny zyskują dostęp do opieki medycznej blisko domu. Dlatego bardzo się cieszę, że w samym centrum Woli uruchamiamy nowy punkt pobrań oraz otwieramy wyremontowaną poradnię dla dzieci – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Przy okazji tej inwestycji, robimy kolejny krok w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Na dachu budynku przy ul. Elekcyjnej, i kolejnych 7 przychodniach na terenie Woli i Śródmieścia, zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne. Część z tych obiektów, już produkuje energię na własne potrzeby – dodaje.

Rada miasta wspiera wszystkie projekty dotyczące opieki zdrowotnej w Warszawie - modernizacje, remonty czy budowy nowych placówek. Dzięki komfortowym warunkom opieki w miejskich podmiotach leczniczych, dobrze czują się w tych przestrzeniach, i pacjenci i kadra – mówi Paweł Lech, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady m.st. Warszawy

Jak zmieniła się poradnia na Woli?

Przychodnia przy ul. Elekcyjnej 54 została wybudowana w 1969 roku. Dzięki modernizacji na parterze budynku mieści się nowy punkt pobrań do laboratorium medycznego. Na powierzchni blisko 190 metrów kw. znajdują się: rejestracja, trzy gabinety pobrań materiału dla dorosłych i jeden dla dzieci, w tym noworodków i niemowląt. W budynku zmodernizowano i wyremontowano również poradnię dla dzieci zdrowych. Przychodnia zajmuje powierzchnię ponad 180 m. kw. i mieszczą się tam m.in. 3 gabinety lekarskie, pokój przygotowawczy, punkt szczepień i izolatka. W poradni zlokalizowano też kącik karmienia. Koszt inwestycji, w tym montażu paneli fotowoltaicznych i instalacji klimatyzacji w części parterowej wyniósł ponad 1,9 mln zł.

Opieka zdrowotna blisko domu

Przypomnijmy: na terenie całego miasta znajduje się ponad 100 miejskich przychodni.

Oferta dzielnicowych przychodni jest dopasowana do potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Zespół przychodni na terenie Woli i Śródmieścia to 13 miejskich poradni, które oferują dostęp do lekarzy pediatrów, lekarzy rodzinnych, leczenia stomatologicznego, rehabilitacji leczniczej, badań diagnostycznych czy punktów szczepień. Placówki zapewniają opiekę wykwalifikowanej i doświadczonej kadry medycznej i dysponują nowoczesną aparaturą medyczną. Z opieki miejskich poradni na terenie Woli i Śródmieścia korzysta obecnie ponad 80 tys. pacjentów, w tym 17 tys. dzieci, a w pierwszym półroczu lekarze z tych przychodni udzielili 300 tys. porad - wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.

W ramach oferty zespół placówek na terenie Woli i Śródmieścia, zapewnia również opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, w tym oddziały dzienne i leczenie dzieci.

Z kolei, w budynku przy ul. Elekcyjnej 54 mieści się laboratorium medyczne SPZOZ Wola – Śródmieście. Pracownia wykonuje rocznie ok. 700 tys. badań m.in. z zakresu biochemii, mikrobiologii, analityki ogólnej, hematologii, bakteriologii.

Piknik zdrowotny na Woli

Z ofertą badań diagnostycznych oraz opieki medycznej placówek SPZOZ Wola – Śródmieście będzie można zapoznać się podczas pikniku zdrowotnego, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 września w godz. 9:00-13:00 w poradni lekarskiej przy ul. Elekcyjnej 54.

Serdecznie zapraszam dzieci i dorosłych na spotkanie z naszymi medykami. W ramach sobotniego wydarzenia będzie można m.in. bezpłatnie przebadać się pod kątem wykrycia cukrzycy, raka jajnika, raka stercza czy boreliozy. Najmłodsi będą mogli zwiedzić laboratorium i zapoznać się z tajnikami medycyny laboratoryjnej – mówi Michał Jonczyński, dyrektor SPZOZ Wola – Śródmieście.

Podczas pikniku będzie można również skorzystać z bezpłatnych konsultacji stomatologicznych. Dodatkowo, w czasie wydarzenia, w ramach finansowanych przez m.st. Warszawę programów zdrowotnych:

- seniorzy powyżej 65. r.ż. będą mogli zaszczepić się bezpłatnie przeciw grypie;

- na miejscu będą również wykonywane szczepienia przeciw HPV dla dzieci w wieku 12-13 lat.

Więcej informacji o SPZOZ Wola – Śródmieście oraz o pikniku znajduje się na stronie www.zozwola.pl oraz profilu Facebook.

Widok w słoneczny dzień na zadrzewiony plac i dwupiętrowy jasny budynek pod którym stoją kobiety i mężczyźni oraz ubrany na biało personel medyczny
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Rejestracja dla pacjentów z przeszkloną ścianą na której widnieje napis biuro wsparcia pacjenta
Grupa osób ogląda pomieszczenie medyczne wyposażone w szafki i kozetkę
Jasno oświetlony korytarz z białymi ścianami i szarą podłogą. Pod sufitem znajduje się zielona tablica z informacją poradnia dzieci zdrowych
Poczekalnia z szaroniebieskimi siedziskami i szarą podłogą oraz białymi ścianami - po prawej stronie widać okno z widokiem na zieleń
Pomieszczenie medyczne z białymi ścianami i szarą posadzką - po prawej stronie widać białą umywalkę i szafki, obok lodówkę medyczną oraz szarą kozetkę i przewijak dla dzieci
Widok w słoneczny dzień na dach dwupiętrowego prostokątnego budynku - na dachu obiektu znajdują się panele fotowoltaiczne