null

Przed nami sobotni Piknik Naukowy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Już jutro, w sobotę 15 czerwca w godz. 10:00 – 20:00 na błoniach stadionu PGE Narodowego odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Nie do wiary!”, bo jak zapowiadają organizatorzy, przygotowane pokazy i atrakcje będą zdumiewać i zachwycać. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Wydarzenie zostało objęte patronatem hono-rowym Prezydenta m.st. Warszawy.

W tym roku w Pikniku Naukowym weźmie udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. W programie zaplanowano eksperymenty i pokazy: od paradoksów związanych z teorią względności i mechaniką kwantową, przez niezwykłe zjawiska przyrodnicze, aż po nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Dla każdego coś naukowego

Idea pikniku nie zmienia się od lat – bez względu na wiek, poziom wiedzy czy zainteresowania, każda osoba znajdzie dla siebie coś interesującego. Organizatorzy przygotowali strefy, które umożliwią poznawanie zjawisk i wynalazków prezentowanych na pikniku, w tym m.in. „Strefę twórców”, „Strefę przyszłości", „Strefę cywilizacji" i „Strefę kultowych eksperymentów". W „Strefie rodzinnej” zaplanowano atrakcje dla najmłodszych uczestników, a odwiedzający „Strefę zdrowia" będą mogli dowiedzieć się więcej o odkryciach naukowych w medycynie i nowatorskich metodach leczenia.

Labirynt nietoperza i płonąca piana

W ramach programu przygotowano m.in. wejście do labiryntu nietoperza, doświadczenia czy można słuchać oczami lub poznać matematyczne metody wiązania krawata. Chętni będą również mogli wziąć udział w akcji wypuszczenia balonu stratosferycznego. Ponadto na uczestniczki i uczestników czekają widowiskowe eksperymenty: wybuchowe bakterie czy płonącą pianę i wiele innych.

 

Namiot Kopernika

Na stanowisku Centrum Nauki Kopernik będzie można eksperymentować z rekwizytami, które przeczą grawitacji, malować światłem, odkrywać lustrzane iluzje, a także obierać globus ze skórki i porównywać go z mapą. Chętni będą mogli pomóc naukowcom, biorąc udział w badaniach, oraz wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez młodych odkrywców z KMO (Kluby Młodego Odkrywcy).

Jak co roku, na pikniku nie zabraknie robotów. Będzie z nimi można zagrać w piłkę i warcaby, a nawet porozmawiać z humanoidem. Będzie też okazja zobaczyć łaziki marsjańskie, słynnego R2D2 z Gwiezdnych Wojen oraz Syriusza – robotycznego psa rasy Spot.

Główne wejście prowadzące na błonia wokół stadionu PGE Narodowy, gdzie odbędzie się 27. Piknik Naukowy to brama nr 2, przylegająca do Ronda Waszyngtona.

Pozostałe dostępne bramy:

  • nr 3 (od strony alei Poniatowskiego)
  • nr 1 (od alei Zielenieckiej, naprzeciwko Parku Skaryszewskiego)
  • nr 11 (od skrzyżowania alei Zielenieckiej i ul. Targowej)
  • nr 10 (od ul. Siwca)

Więcej informacji: pikniknaukowy.pl