null

Przebudowa ul. Kondratowicza z szansą na Green Cities Europe Award 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulica Kondratowicza po przebudowie - widok na ścieżkę rowerową otoczoną szpalerem drzew
Autor: Cezary Warś

Inwestycja drogowa na ulicy Kondratowicza została wybrana przez polskie jury do finału Green Cities Europe Award 2023. Przebudowa była realizowana przez Miasto Stołeczne Warszawa za pośrednictwem Zarządu Dróg Miejskich.

Krajowe eliminacje stały na bardzo wysokim poziomie, a jury miało trudne zadanie wyboru najlepszego projektu spośród 14 projektów realizowanych w polskich miastach. 

Przebudowa ulicy Kondratowicza, doskonale wpisuje się w konkursowe założenia - główną rolę odgrywa w niej zieleń i to ona stanowi wartość tej inwestycji. Ulica została zaprojektowana tak, aby stworzyć zieloną arterię przy zachowaniu znaczenia komunikacyjnego.

Po wybudowaniu pod spodem linii metra, główna ulica Targówka zmieniła się nie do poznania. Uporządkowano jej przestrzeń, remontując jezdnię oraz tworząc nową infrastrukturę rowerową, miejsca postojowe przy ulicy i nowe chodniki. Powstały nowe przejścia dla pieszych, a w pięciu lokalizacjach nowe sygnalizacje świetlne. W zależności od odcinka posadzono nawet cztery rzędy drzew – w sumie 491 nowych – dzięki czemu Kondratowicza można nazywać dziś „aleją tysiąca drzew”. W rewitalizację włączyli się również mieszkańcy, którzy w kwietniu samodzielnie zasadzili część drzew i krzewów. Całość dopełniła instalacja 282 nowych latarni, na których zawisło 335 nowoczesnych opraw LED.

Teraz międzynarodowe jury wybierze zwycięzcę spośród reprezentantów 13 krajów – każdy wystawia tylko jedną inwestycję, która najlepiej wpisuje się w ideę zazieleniania miasta. W tym roku reprezentantem naszego kraju będzie właśnie warszawska przebudowa ul. Kondratowicza. Ceremonia wręczenia nagrody dla zwycięzcy odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2023 r. w Brukseli.

Ulica Kondratowicza po przebudowie - widok na ścieżkę rowerową otoczoną szpalerem drzew
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Ulica Kondratowicza po przebudowie - skrzyżowanie z Chodecką_widok z drona; w oddali panorama centrum Warszawy
Ulica Kondratowicza po przebudowie - widok z drona; w oddali osiedle bloków, po lewej zielony teren Szpitala Bródnowskiego z lądowiskiem dla helikopterów