null

Przebudowa Lazurowej na ostatniej prostej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Konferencja na ul. Lazurowej_Rafał Trzaskowski i Urszula Kierzkowska - burmistrz Bemowa
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i burmistrz Bemowa Urszula Kierzkowska | Autor: Ewelina Lach

Dobiega końca przebudowa ulicy Lazurowej na Bemowie – od ul. Górczewskiej do al. Obrońców Grodna. Inwestycja jest ostatnim etapem budowy ciągu drogowego łączącego Al. Jerozolimskie z trasą S8. Po zakończeniu prac – już w listopadzie – będą tu dwie jezdnie, rozwiązania dla ruchu rowerowego, wygodne chodniki i przystanki autobusowe.

Kończymy przebudowę ul. Lazurowej. Prace rozpoczęliśmy niecały rok temu i dziś jest już ona niemal gotowa. To bardzo ważna ulica dla miasta, ponieważ połączy aż trzy dzielnice – Ursus, Włochy i Bemowo – mówił prezydent Rafał Trzaskowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Ta inwestycja była bardzo potrzebna. Konsekwentnie najważniejsze inwestycje drogowe przeprowadzamy w tych miejscach, w których są one najbardziej konieczne. Bardzo się cieszę, że na tym odcinku, na którym będzie droga dwujezdniowa nie wystąpiły żadne opóźnienia – dodał prezydent stolicy.

Wygodnie i zielono

Modernizowany odcinek ul. Lazurowej ma długość ok. 500 m. Powstają  na nim dwie jezdnie – każda z dwoma pasami ruchu. Nie zapomniano o udogodnieniach dla pieszych i rowerzystów, a także nowych przystankach. Po zakończeniu prac – już w listopadzie – piesi będą mogli korzystać z chodników znajdujących się  po obydwu stronach drogi. Rozwiązania dla ruchu rowerowego po stronie wschodniej pojawią się pomiędzy ul. Górczewską a ul. Narwik, a po stronie zachodniej – wzdłuż całego przebudowywanego odcinka ulicy.

Nie zapomniano również o bezpieczeństwie mieszkańców – na skrzyżowaniu z ul. Narwik znajdzie się przejście dla pieszych i przejazd rowerowy z sygnalizacją świetlną. Pojawi się ledowe, energooszczędne oświetlenie uliczne. Rozbudowana została również sieć kanalizacji deszczowej.

Lazurowa zazieleni się. W ramach inwestycji posadzonych ma być 95 drzew. Pojawią się tu także nowe krzewy, byliny oraz trawniki.

Ze wsparciem unijnych środków

Prace na ostatnim fragmencie ul. Lazurowej – pomiędzy ul. Górczewską a trasą S8 – Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta rozpoczął pod koniec ubiegłego roku.

Pierwsza nowa jezdnia – zachodnia – otwarta została w czerwcu. Na drugiej – już w przyszłym tygodniu – układana będzie nawierzchnia. Trwa także uzgadnianie projektu organizacji ruchu, który umożliwi otwarcie drugiej z nowych jezdni jeszcze przed zakończeniem całej inwestycji. Wówczas kierowcy będą mogli pojechać przebudowanym odcinkiem ulicy Lazurowej w obydwu kierunkach.

Zależy nam na tym, by Warszawa rozwijała się równomiernie. Takie inwestycje jak przebudowa ul. Lazurowej podejmujemy w bardzo wielu dzielnicach i realizujemy kluczowy dla nas plan rozwoju infrastruktury drogowej – mówił prezydent Trzaskowski.

Rozbudowa ul. Lazurowej od ul. Górczewskiej do alei Obrońców Grodna (Trasa S8) stanowi zakończenie budowy ciągu drogowego biegnącego przez dzielnice Ursus, Włochy i Bemowo – pomiędzy południową a zachodnią częścią obwodnicy Warszawy.

Na budowę drogi od al. Jerozolimskich do ul. Górczewskiej wydanych zostało ok. 530 mln zł, z czego ok. 113 mln zł stanowiły środki z dotacji UE. Budowa odcinka od ul. Górczewskiej do trasy S8 odbywa się również ze wsparciem unijnym. Kwota przewidziana na realizację inwestycji w Wieloletniej Prognozie Finansowej Warszawy to ok. 24 mln zł.

Przebudowa ul. Lazurowej jest jednym z tematów z trwającej właśnie dzielnicowej, cyklicznej wizyty prezydenta na Bemowie.

Przebudowa ul. Lazurowej - ulica w remoncie - pracują maszyny, obok ruch na drugiej nitce drogi; osiedle i zieleń (drzewa)
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Przebudowa ul. Lazurowej - ulica w remoncie - pracują maszyny, obok ruch na drugiej nitce drogi; osiedle i zieleń (drzewa)
Przebudowa ul. Lazurowej - ulica w remoncie, obok zabudowa osiedlowa
Przebudowa ul. Lazurowej - widok z drona na pracujących robotników - układają nawierzchnię