null

Programowanie dla mieszkańców w Centrum Kreatywności Targowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Orange Digital Center w Centrum Kreatywności Targowa | Autor: Fundacja Orange

Bezpłatne kursy programowania i miejsce rozwoju – na Pradze działa już Orange Digital Center. To inicjatywa, której celem jest wsparcie w uzyskaniu kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym.

Orange Digital Center połączyło projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange. Już teraz warszawianki i warszawiacy mogą zgłaszać się m.in. na bezpłatny, profesjonalny kurs programowania. W otwarciu inicjatywy uczestniczył Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Edukacja nieformalna może pełnić bardzo ważną rolę w rozwoju nowoczesnych kompetencji. Daje możliwość dostosowania swoich kwalifikacji do aktualnych wyzwań na polu aktywizacji zawodowej i społecznej. Takiego wsparcia potrzebują też osoby w trudnej sytuacji życiowej. Dlatego cieszę się, że są organizacje, których społeczną misją jest udostępnianie takiej możliwości nieodpłatnie i z uwzględnieniem potrzeb tych grup – mówił wiceprezydent Tomasz Bratek.

Misją Orange Digital Center (ODC), które 19 października wystartowało w Polsce, jest zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do rozwoju kompetencji przyszłości lub są zagrożone wykluczeniem.

ODC łączy takie programy jak Szkoła Kodowania, FabLaby powered by Orange i Pracownie Orange. To bezpłatne kursy programowania dla młodych dorosłych, warsztaty nowoczesnego rzemiosła oraz multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa przy ulicy Targowej 56, ale projekt działać będzie w różnych miejscach w Polsce i online. Do pierwszych inicjatyw można już aplikować.

Zgłoś się do Szkoły Kodowania

Szkoła Kodowania Orange Digital Center to bezpłatny, profesjonalny kurs programowania od podstaw. Trenerzy w prosty i przystępny sposób tłumaczą zagadnienia i prezentują zadania praktyczne. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Fundacja Orange zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.

Projekt daje możliwość nabycia umiejętności w ramach dwóch technologii – Java i Python (w kolejnej edycji: UX). Warsztaty odbędą się stacjonarnie w Warszawie i online. Nabór zgłoszeń na kursy trwa do 15 listopada 2022, liczba miejsc jest ograniczona. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com.

Nowoczesne rzemiosło dla młodych dorosłych i kobiet z Warszawy

Wraz z otwarciem ODC w Polsce ruszył także nabór zgłoszeń do nowej edycji projektów: YouthLab i MakerWoman realizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie, które jest częścią ODC. Pracownia wyposażona jest w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę i maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych kompetencji w nurcie „zrób-to-sam”.

YouthLab dedykowany jest młodym ludziom (od 16 do 25. roku życia), którzy chcą spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej. A Maker Woman to projekt edukacyjny z zakresu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet, w tym obywatelek Ukrainy przebywających w Polsce. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. https://fablabwarszawa.pl/projekty

 

Zobacz galerię (4 zdjęć)