null

Procedury skuteczną bronią przeciwko COVID-19

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Szybka reakcja personelu oraz przestrzeganie procedur zapobiegły rozprzestrzenieniu się wirusa zarówno na podopiecznych, jak i pracowników w DPS przy ul. Dickensa.

Zarażona koronawirusem mieszkanka została przyjęta do miejskiego Domu Pomocy Społecznej z prywatnej placówki. Dyrekcja DPS przy ul. Dickensa nie była poinformowana, że przyjęta podopieczna została wcześniej poddana testowi w związku z podejrzeniem COVID-19. Wynik testu okazał się pozytywny.

Dyrekcja DPS-u natychmiast podjęła kroki względem osób, które miały kontakt z zakażoną – jedną podopieczną odizolowano na kwarantannie, 11 pracowników zostało skierowanych na izolację do domów, a dwóch odbywa ją w placówce. Wszyscy zostali zgłoszeni do sanepidu jako osoby z kontaktu bezpośredniego. Dwunastu osobom już wykonano testy. Podjęto także działania w stosunku do osób, które miały pośredni kontakt z osobą zakażoną. Do sanepidu zostało zgłoszonych 52 pracowników i 64 mieszkańców.

W DPS-ie zaostrzono reżim sanitarny. Zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom, przed wejściem do placówki, regularnie mierzona jest temperatura. Obowiązków nie mogą podjąć pracownicy, u których stwierdzono podwyższoną temperaturę. Placówka ma zapewnioną wystarczającą liczbę leków, środków ochrony osobistej i wyżywienie. Posiłki serwowane są w pokojach, zaprzestano wydawania ich w stołówce. Zawieszono zajęcia grupowe. Przestrzega się zasady częstego mycia rąk i dezynfekcji. Cały czas obowiązuje zakaz odwiedzin.

Nowe zasady pracy DPS-ów
Miasto wprowadziło nowy system pracy w tych placówkach. Opiekunowie pracują w trybie zmianowym w taki sposób, by zmiany nie spotykały się ze sobą. Pracownicy będą badani na dzień przed powrotem na kolejny, 14-dniowy dyżur. Miasto kupi usługę 4 tysięcy badań diagnostycznych dla pracowników DPS na wykrycie zakażenia COVID-19, które będą wykonywać dwa prywatne laboratoria.

Niedługo DPS-y otrzymają kupione z rezerwy kryzysowej miasta jednorazowe środki ochrony oraz 4 tys. maseczek wielorazowych.
Warszawskie DPS-y zapewniają 1850 miejsc dla osób, wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby i/lub niepełnosprawności. Okolice 19 warszawskich DPS-ów są dezynfekowane. Ozonowanie jest powtarzane co kilka dni.