null

Prezydent z wizytą u warszawskich mam

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wnętrze sali w szpitalu w Warszawie. Kobieta w zielonej sukience trzyma na rękach dziecko zawinięte w kołderką a obok stoi prezydent
Autor: Rafał Motyl

Z okazji Dnia Matki prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził pacjentki Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej, które zostały lub zaraz zostaną mamami. – Życzę wszystkim warszawskim mamom przede wszystkim zdrowia, dużo radości ze wspólnych chwil oraz spełnienia marzeń – powiedział prezydent Trzaskowski podczas odwiedzin w szpitalu.

Wizyta odbyła się w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet (WIZK)– nowoczesnej placówce, która powstaje w wyniku połączenia dwóch miejskich szpitali: Szpitala Bielańskiego i Szpitala Specjalistycznego „Inflancka”. Te dwa szpitale będą funkcjonowały jako jeden byt prawny z 4 wydzielonymi zakładami: przychodnia i szpital Bielański oraz przychodnia i szpital „Inflancka” z samodzielnością organizacyjną i finansową.  

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet  to wyjątkowe miejsce, w którym każda kobieta, od dziewczynki do seniorki, otrzyma kompleksową pomoc medyczną – podkreślił Rafał Trzaskowski. – Instytut tworzy zespół najlepszych specjalistów, a mottem placówki jest hasło „Kobiety kobietom”, dlatego w większości pracują tu właśnie kobiety – fantastyczne lekarki, pielęgniarki, położne, którymi dowodzi znakomity specjalista prof. Łukasz Wicherek – dodał.

Placówka przy ul. Inflanckiej zapewnia opiekę medyczną w ginekologii i położnictwie od A do Z, w tym w zakresie ginekologii onkologicznej, operacyjnej, geriatrycznej, położnictwa, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, neonatologii, leczenia niepłodności, endokrynologii.

Warszawski Instytut Zdrowia kobiet kładzie duży nacisk na wsparcie psychologiczne i psychiatryczne pacjentek. To koncepcja opieki zdrowotnej dla świadomych swoich potrzeb zdrowotnych kobiet, które uwzględnia ich zmieniającą się rolę społeczną – podkreślała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.  

Szpital Bielański będzie służył pomocą i wsparciem w realizacji tego fantastycznego projektu jakim jest powołanie do życia Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet – powiedziała Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor placówki.

Profesor Łukasz Wicherek, który kieruje pracą instytutu, dodaje że każda pacjentka Inflanckiej otrzyma pomoc medyczną i potrzebne wsparcie:

Kobiety, które zgłaszają się do nas są w centrum uwagi, doprowadzamy do ich leczenia przez wyspecjalizowany zespół lekarski. Pomagamy również pacjentkom w zaplanowaniu potrzebnych konsultacji w naszej przychodni i ewentualnego pobytu na oddziale w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet – podkreśla dyrektor WIZK.

W związku z obecną sytuacją placówka pomaga również kobietom z Ukrainy  - na Inflanckiej urodziło się już 50 ukraińskich dzieci. WIZK zapewnia także kompleksową opiekę kobietom doświadczającym przemocy.

Uruchomienie Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet planowane jest jesienią - obecnie trwają jeszcze pracy związane z organizacją szpitala, kompletowaniem kadry, doposażaniem placówki w specjalistyczny sprzęt medyczny.