null

Amerykański prezydent z wizytą w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
słoneczny dzień widok ogrodów ulic i miejsc w okolicy Zamku Królewskiego od strony Wisłostrady, zdjęcie z góry
Autor: Cezary Warś

Do Warszawy przyjeżdża amerykański prezydent. Joe Biden wygłosi przemówienie w Ogrodach Zamku Królewskiego, po wcześniejszej rejestracji można osobiście wziąć udział w tym wydarzeniu. W czasie wizyty należy się spodziewać zmian w organizacji ruchu w centrum miasta i na trasie z lotniska Okęcie.

Zaproszenie na wtorkowe przemówienie prezydenta USA

W związku ze zbliżającą się rocznicą agresji Rosji na Ukrainę do Warszawy przylatuje prezydent USA Joe Biden. Jak informują amerykańscy dyplomaci podczas wizyty osobiście podziękuje Polsce za jej postawę w obliczu wojny.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział wyjątkowe środki bezpieczeństwa w związku z trwającymi działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą.Powołał sztab, który będzie koordynować pracę wszystkich służb miejskich. Będzie on działać w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej.

Ambasada USA zaprasza na wystąpienie prezydenta Joe Bidena, we wtorek o godz. 17:30 w Ogrodach Zamku Królewskiego. Na wydarzenie trzeba się zarejestrować na stronie internetowej, bramki zostaną otwarte o godzinie 14:00. Należy spodziewać się kontroli bezpieczeństwa. Duże torby, plecaki, parasole, jak również transparenty, plakaty czy flagi nie będą dozwolone. Na przemówienie najlepiej dojechać środkami transportu miejskiego i dojść pieszo od strony Wybrzeża Gdańskiego.

Zamykanie ulic i utrudnienia w ruchu

W najbliższych dniach wprowadzone zostaną duże zmiany w ruchu drogowym, które obejmą przede wszystkim rejon ścisłego centrum Warszawy, a także Starego Miasta. Ze względu na wymogi organizacji i bezpieczeństwa w czasie wizyty prezydenta USA i wysokich przedstawicieli innych państw na wielu ulicach parkowanie będzie niedozwolone.

Wyłączenia parkowania będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. 

W czasie przejazdu kolumn pojazdów z przedstawicielami gości policja będzie czasowo wstrzymywać ruch na wybranych ulicach Śródmieścia. Ograniczenia mogą zostać wprowadzone w ruchu pieszych i rowerzystów. Te będą dotyczyć przede wszystkim okolic hoteli, Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego.

Ze względu na specyfikę wydarzenia informacje mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. W trakcie pobytu prezydenta USA w Warszawie służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic. Ratusz zaleca, aby od wtorkowego poranka do środy w nocy omijać centrum Warszawy. Kierowców prosi o stosowanie się do poleceń policjantów, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa oraz Straży Miejskiej.

Zmiany w kursowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego

Spodziewane są duże zmiany tras autobusów i tramwajów. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy komunikacji publicznej będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami, ich trasy mogą być także skracane. Z tego powodu kilka linii autobusowych we wtorek i środę zmieni trasy, tak aby nie jechały w te rejony miasta, gdzie spodziewane są największe zmiany w ruchu drogowym:

We wtorek i środę pasażerom będzie pomagało kilkunastu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będzie pracowało kilkudziesięciu instruktorów nadzoru ruchu. Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych WTP w relacji „na żywo” z warszawskich ulic we wtorek w godz. 6:00-21:00 oraz w środę w godz. 6:00-18:00.

Informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowe informacje także na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.