null

Prezydent Trzaskowski zaprzysiężony, Rada Miasta ze ślubowaniem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rafał Trzaskowski przemawia podczas uroczystości zaprzysiężenia na urząd prezydenta Warszawy_po lewej flagi polska i unijna_po prawej orzeł w koronie
Rafał Trzaskowski podczas uroczystości zaprzysiężenia na urząd prezydenta Warszawy | Autor: Ewelina Lach

Rafał Trzaskowski został dziś na pierwszej sesji nowo wybranej Rady Warszawy po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni nowej kadencji. – Nadal będę wspierał transformację Warszawy w stronę miasta nowoczesnego, zielonego, ale również miasta, w centrum którego jest człowiek; miasta, w którym wszyscy będą czuli się dobrze – niezależnie od tego, skąd pochodzą, w jakim są wieku i czy potrzebują pomocy, czy po prostu wysłuchania – deklarował prezydent.

Rafał Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie już w pierwszej turze. Otrzymał 57,41 proc. głosów. We wtorek radni zebrali się na pierwszej sesji w nowej kadencji Rady.

Na początku sesji ślubowanie złożyli radni, następnie Trzaskowski został zaprzysiężony na prezydenta stolicy.

Bezpieczne miasto dla wszystkich

Gratuluję wszystkim radnym, którzy zostali wybrani do nowej Rady Warszawy. To wielki zaszczyt, ale również odpowiedzialność i zobowiązanie. Ja również czuję ogromną satysfakcję z ponownego wyboru na urząd prezydenta stolicy. Nie muszę nikomu mówić, że to również olbrzymie zobowiązanie, ponieważ po pięciu latach mieszkanki i mieszkańcy Warszawy poparli moją politykę zarządzania miastem i już w pierwszej turze dali mi mandat do jej dalszego prowadzenia; opowiedzieli się nie za rewolucją, ale za kontynuacją przemyślanego planu działań, za co bardzo dziękuję – mówił Rafał Trzaskowski podczas pierwszej sesji Rady Miasta w Pałacu Kultury i Nauki.

Rozpoczynając druga kadencję prezydent Warszawy podkreślał wielkie znaczenie współpracy w Radzie Miasta – ponad podziałami politycznymi – dla dobra stolicy oraz jej mieszkanek i mieszkańców.

Dobre pomysły i propozycje nie mają barw politycznych – dodał prezydent.

W mowie inauguracyjnej Rafał Trzaskowski podkreślał, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców w rosnącej pod względem liczby ludności stolicy, ale również w obliczu wojny w Ukrainie czy zmian klimatycznych.

Zdrowie mieszkanek i mieszkańców, prawa kobiet oraz ochrona zasobu komunalnego, czyli zabezpieczenie praw mieszkaniowych – w tym budowa lokali na wynajem – to również nasze priorytety – mówił prezydent.

Większość Koalicji Obywatelskiej

W najbliższej kadencji w 60-osobowej Radzie Warszawy samodzielną większość radnych – bo aż 37 mandatów – będzie miała Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska). Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie 15 radnych, a komitet Lewicy uzyskał 8 mandatów.

Przewodniczącą Rady Warszawy na kolejną kadencję wybrana została Ewa Malinowska-Grupińska. Wiceprzewodniczącymi zostali Magdalena Roguska i Sławomir Potapowicz.

Rafał Trzaskowski podczas uroczystości zaprzysiężenia na urząd prezydenta Warszawy_stoi na środku sali_po lewej przy pulpicie Ewa Malinowska-Grupińska_po prawej pocztet sztandarowy Straży Miejskiej
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Ewa Malinowska-Grupińska i Rafał Trzaskowski podczas uroczystości zaprzysiężenia na urząd prezydenta Warszawy
Rafał Trzaskowski i grupa radnych KO pozują do wspólnego zdjęcia podczas uroczystości zaprzysiężenia na urząd prezydenta Warszawy
Zaprzysiężenie prezydenta Warszawy i Rady Miasta_Zarząd Miasta z prezydentem Trzaskowskim na sali podczas uroczystości
Zaprzysiężenie prezydenta Warszawy i Rady Miasta_Zarząd Miasta z prezydentem Trzaskowskim na sali podczas uroczystości