null

Prezydent Joe Biden w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
 Prezydent USA Joe Biden i Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski na błoniach stadionu Narodowego w otoczeniu tłumów uchodźców z Ukrainy. Prezydent Joe Biden ciepłym gestem obejmuje jedną z Ukrainek ramieniem.
Prezydent USA Joe Biden i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski | Autor: Ewelina Lach

Podczas wizyty w Polsce prezydent USA Joe Biden spotkał się w sobotę z prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. W stolicy odwiedził m.in. punkt PESEL na Stadionie PGE Narodowy.

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce w tak ważnym i trudnym dla naszego regionu momencie, kiedy Ukraina od miesiąca broni się przed rosyjską agresją, to bardzo ważne wydarzenie. To symbol, to gest, ale to też twarda, konkretna polityka. To także niezwykle silny sygnał na wielu poziomach, nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa.

To oczywiście przede wszystkim mocny komunikat o jedności NATO w momencie poważnej próby. Potwierdzenie, że największe mocarstwo Zachodu twardo stoi przy swoich sojusznikach. Że jest obecne na wschodniej flance Sojuszu w chwili poważnego zagrożenia. I czytelny sygnał solidarności z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. To także ważna deklaracja w sprawie przyjęcia przez USA 100 tys. Uchodźców – powiedział o wizycie Joe Bidena w Polsce prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Przesłanie prezydenta Bidena podczas dwóch dni spędzonych w Polsce wykraczało poza kwestie związane stricte z sytuacją bezpieczeństwa oraz potrzeb humanitarnych. Prezydent Biden w swoim przemówieniu na Zamku Królewskim mówił i przypominał o tym, czym wolny świat różni się od autokratycznych reżimów. O tym, że demokracje buduje się na prawie i prawdzie, a głównymi narzędziami dyktatorów są kłamstwo i bezprawie - czego najświeższym dowodem jest trwająca rosyjska agresja wobec Ukrainy i jej groteskowe uzasadnienia.

Ich (Ukraińców) bohaterski opór jest częścią większej walki. Walki o podstawowe zasady demokracji, które łączą wszystkich ludzi wolnych. Rządy prawa, uczciwe i wolne wybory, wolność mowy, wolność wyznania, wolność pracy, te zasady są podstawą wolnego społeczeństwa. Ale wszystkie były zawsze atakowane. Każde pokolenie musiało walczyć z wrogami demokracji – mówił prezydent USA Joe Biden.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski pozują do zdjęcia podczas spotkania w Warszawie. Prezydent Joe Biden trzyma prezydenta Trzaskowskiego pod ramię. Obaj mają założone maseczki chroniące przeciw Covid- 19
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, prezydent USA Joe Biden oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Prezydent USA Joe Biden i Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski na błoniach stadionu Narodowego w otoczeniu tłumów uchodźców z Ukrainy. W pobliżu prezydenta Bidena widać ochroniarzy, którzy czuwają nad jego bezpieczeństwem podczas rozmowy z ludźmi
Prezydent USA, Joe Biden w czapce z daszkiem na głowie na błoniach Stadionu Narodowego w otoczeniu tłumów zgromadzonych tam ludzi. Na rękach prezydenta dziewczynka, Ukrainka ubrana w różową kurtkę i czapkę. Uśmiecha się.
Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski i Prezydent USA, Joe Biden na błoniach stadionu Narodowego w otoczeniu dzieci i młodzieży ukraińskiej. W tle widać ochronę prezydenta Bidena