null

Prezydenci uhonorowali bohaterów w Muzeum Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski przemawia w Muzuem Powstania Warszawskiego - w tle powstańcy na wózkach inwalidzkich i inne osoby.
Prezydent Rafał Trzaskowski przemawia w Muzuem Powstania Warszawskiego. | Autor: Ewelina Lach

Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wypełnił się w niedzielę bohaterami Powstania i ich rodzinami. Przemawiali do nich m.in. prezydent RP Andrzej Duda i prezydent m.st. Warszawy – obaj dziękowali Powstańcom za to, że łączą ludzi z różnych środowisk. W uroczystości uczestniczyli także harcerze i wolontariusze oraz przedstawiciele wielu instytucji.

Prezydent Andrzej Duda wręczał ordery oraz odznaczenia państwowe Powstańcom oraz osobom zaangażowanym w utrwalanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Jest nas tu co roku coraz więcej. Coraz więcej organizacji harcerskich. Pamięć o rocznicy Powstania jest coraz ważniejsza. Przychodzimy tu, by pokazać, że cały czas jesteśmy za wolną Polską – mówił prezydent Duda. – W sprawie Powstania Warszawskiego nie ma różnic. Wszelkie spory zostają przed bramą. Tu wszyscy podają sobie rękę z uśmiechem.

Dziedziniec powstania wypełnili tłumnie harcerze uczestniczący w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego „Ramię w ramię”. Biorą w nim udział reprezentanci wielu organizacji harcerskich – Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego, Skautów Europy, Royal Rangers Polska i NKiH „Leśna Szkółka”.

Tu wszyscy jesteśmy razem. Ważna jest wspólnota, wszyscy możemy być patriotami. Wszystkim nam zależy, żeby Polska była silna i suwerenna. A cóż może być ważniejszego niż wolność, suwerenność, siła i wspólnota, gdy widzimy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą? – pytał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Chwalił także misję Muzeum Powstania Warszawskiego – gospodarza niedzielnej uroczystości. Podkreślał przy tym, że muzeum „wymyślił i otwierał” 19 lat temu ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński.

Prezydent Trzaskowski nawiązywał do hasła tegorocznych obchodów – „Miłość istnieje zawsze”. Przypomniał towarzyszące teledyskowi do okolicznościowej piosenki pod tym tytułem wzruszające zdjęcie powstańczego ślubu Bolesława Biegi i Alicji Treutler-Biegi, którzy przetrwali walki, a później przeżyli ze sobą 70 lat.

Powstańcy mówią, że te 63 dni były najbardziej intensywne w ich życiu. Wszystko było skondensowane, bo wszystko działo się w obliczu śmierci – mówił prezydent Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski opowiedział też historię swojej ciotki, która walczyła w Powstaniu jako łączniczka. Kiedy dowiedziała się, że zginął jej ukochany brat, chciała z gołymi pięściami rzucić się na gniazdo karabinów maszynowych, towarzysze walki z trudem ją powstrzymali.

Jesteście drogowskazem – mówił prezydent Warszawy do Powstańców. – Od was uczymy się, że warto mieć uczucia: miłość, solidarność, koleżeństwo, uważność na innych. Wy nigdy nie mówicie o sobie. Nie ma tego polskiego „ja”. Jest opowieść, że komuś trzeba było pomóc, zaopiekować się kimś. Mamy to świadectwo w genach i będziemy je dalej przekazywać.

Obaj prezydenci w swoich przemówieniach podkreślali, jak niebywale rozwija się Warszawa.

Jak przyjeżdża ktoś, zwłaszcza z Ukrainy, i widzi zdjęcia Warszawy w gruzach, to nie jest w stanie uwierzyć, że Warszawa została tak odbudowana. Stało się to dzięki wielkiej sile waszego charakteru. Gdy opowiadam o tym naszym gościom, mają łzy w oczach. To przesłanie uczuć jest najważniejsze – mówił Rafał Trzaskowski.

W imieniu Powstańców głos zabrał Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Chcemy się podzielić z wami pamięcią tamtych 63 dni. Przekazać historię o ofiarach, wielkim entuzjazmie, tragedii miasta i ludzi osamotnionych w walce. Pamięć o tamtych czasach powinna stać się znakiem jedności narodowej – zaapelował Jerzy Mindziukiewicz.

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś państwowe odznaczenia powstańcom i osobom zaangażowanym w edukację o historii wydarzeń z roku 1944 r. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Hanna Zawistowska-Nowińska ps. Hanka Zerwicz – pielęgniarka i sanitariuszka Zgrupowania „Róg” na Starym Mieście. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali natomiast: Stefania Bajer ps. Stefa – łączniczka w batalionie łączności „SP-45” na Ochocie, Jadwiga Godlewska ps. Skowronek – kolporterka i łączniczka na Powiślu, a następnie w Grupie AK Kampinos, a także Andrzej Witkowski ps. Rip – łącznik-wywiadowca w II Obwodzie „Żywiciel” na terenie Żoliborza.

Z kolei za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Grzegorz Hanula – popularyzator dziejów Powstania Warszawskiego, współautor ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie oraz instruktorka Stowarzyszenia Harcerskiego Barbara Kapturkiewicz, a także chor. szt. Przemysław Krysiak – żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z harcerzami w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prezydent Rafał Trzaskowski stoi i słucha przemowienia w Muzeum Powstania Warszawskiego - obok powstańcy i inne osoby.
Prezydent Rafał Trzaskowski podaje dłoń powstańcowi warszawskiemu (siedzi)