null

Prestiżowe wyróżnienie dla Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Panorama centrum Warszawy, widok z Pałacu Kultury i Nauki na stronę zachodnią, wieżowce, zmierzch, wiosna.
Autor: Rafał Motyl m.st. Warszawa

Komisja Europejska ogłosiła tegorocznych finalistów konkursu Europejska Stolica Innowacji (iCapital). Warszawa znalazła się w ścisłym finale. Teraz powalczy o zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2023 razem z Lizboną i Lwowem.

Konkurs wspierany przez Europejską Radę ds. Innowacji w ramach programu „Horyzont Europa” docenia rolę, jaką miasta odgrywają w kształtowaniu i promocji innowacji.

Nagrody iCapital przyznawane są miastom, które stawiają obywateli i ich dobro w centrum swoich innowacyjnych projektów, pozytywnie zmieniając życie ludzi.

Proces selekcji obejmował zdalne wywiady z przedstawicielami sześciu miast półfinalistów. Później jury składające się z niezależnych ekspertów wskazało troje finalistów, wśród których znalazła się Warszawa.

Europejskie miasta napędem innowacji

Miasta odgrywają kluczową rolę w napędzaniu innowacji, pełnią funkcję dynamicznych ośrodków, w których spotykają się różne pomysły, talenty i zasoby. Ich rola była tematem październikowego Szczytu Innowatorów Nowej Generacji zorganizowanego przez hiszpańską prezydencję Rady Unii Europejskiej w Madrycie oraz Zgromadzenia Plenarnego Forum Europejskiej Rady ds. Innowacji.

Ostatni etap

Europejska Stolica Innowacji 2023 otrzyma nagrodę w wysokości 1 miliona euro. Pozostałe miasta z finału otrzymają po 100 000 euro, a wszyscy finaliści zostaną zaproszeni do dołączenia do grupy roboczej Forum Europejskiej Rady ds. Innowacji, składającej się z poprzednich finalistów konkursu iCapital Awards.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 27 listopada 2023 r. w Marsylii, bo właśnie to miasto jest laureatem zeszłorocznej edycji.

Dziewiąta edycja prestiżowego konkursu

Nagroda iCapital została przyznana po raz pierwszy w 2014 r. Dotychczasowe Europejskie Stolice Innowacji to: Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018), Nantes (2019), Leuven (2020), Dortmund (2021) i Aix-Marseille-Provence Métropole (2022).