null

Premiera przewodnika „Startup Guide Warsaw”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
przewodnik Startup Guide Warsaw
Startup Guide Warsaw

Przewodnik po Warszawie w popularnej serii „Startup Guide”. Dzięki niej 40 miast i regionów z Europy, Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki zachęca twórcze osoby, by zamieszkały w danym miejscu. Teraz w tym gronie znalazła się Warszawa.

„Startup Guide Warsaw” powstał we współpracy Urzędu m.st. Warszawy z firmą Startup Guide World Ap, Fundacją Venture Cafe Warsaw oraz innymi partnerami, w tym Google for Startups, InnoEnergy, Santander Bank Polska, VISA oraz Polskim Funduszem Rozwoju.

Przewodnik promuje warszawskie innowacje i dostarcza przedsiębiorcom informacje przydatne na etapie zakładania działalności. Opisuje stołeczne środowisko startupowe i najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia.

Wydawnictwo zawiera też dane kontaktowe firm i instytucji otoczenia biznesu, informacje dotyczące programów wsparcia, przestrzeni co-workingowych oraz podstawowe wiadomości na temat warunków życia w stolicy. Można w nim także znaleźć opisy innowacyjnych warszawskich startupów oraz spostrzeżenia doświadczonych przedsiębiorców. Jest przeznaczony dla osób, które chciałyby przeprowadzić się do Warszawy, założyć tu i prowadzić swój biznes.

Największą siłą Warszawy są jej mieszkanki i mieszkańcy – wykwalifikowani, przedsiębiorczy, pełni ambicji i marzeń. Dzięki nim stolica jest otwartym, przyjaznym i twórczym miastem. To ich działania wpływają na wzrastającą konkurencyjność miasta i jego zdolność do przyciągania talentów i inwestorów – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy. – Cieszę się, że dzięki współpracy przy tworzeniu Startup Guide Warsaw możemy promować inicjatywy i ludzi, którzy razem z nami tworzą warszawski ekosystem startupowy i budują przy tym unikalną markę stolicy.

Twórcy przedsięwzięcia nie mieli wątpliwości, że Warszawa powinna w nim wziąć udział.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy więcej dowiedzieć się o Warszawie oraz ludziach i organizacjach, które napędzają jej startupowy ekosystem. Nie ma wątpliwości, że polska stolica ma przed sobą ekscytującą przyszłość – mówi Sissel Hansen, założycielka i dyrektor generalna Startup Guide.

Oficjalna premiera „Startup Guide Warsaw” odbędzie się 5 maja o godz. 17.00 w przestrzeni District Hall warszawskiego Kampusu Innowacji (ul. Chmielna 73). Wezmą w niej udział wszyscy, którzy zaangażowali się w projekt, w tym przedsiębiorcy i inwestorzy, których sylwetki znalazły się w przewodniku. Podczas spotkania będzie też można po raz pierwszy zapoznać się z przewodnikiem. Wstęp jest wolny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja internetowa (pod tym adresem).

Naszą misją jest łączenie innowatorów i umożliwianie im działania. Tworzymy programy, których celem jest wzmocnienie ekosystemu innowacji w Warszawie i Polsce. Pomagamy również łączyć lokalny ekosystem z globalną siecią. Dlatego z dumą współpracujemy ze Startup Guide i wydajemy „Startup Guide Warsaw”. To była  ogromna praca dla nas, naszych partnerów i przedstawicieli społeczności, którzy uczestniczyli w całym procesie. Wierzymy, że przewodnik pomoże wszystkim odwiedzającym Warszawę zapoznać się z ofertą miasta i będzie wsparciem dla przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju swojej działalności w Europie - mówi Ewa Geresz, dyrektor programów i partnerstw globalnych w Venture Café Warsaw

Kiedy otworzyliśmy Campus Google for Startups w 2015 roku polski ekosystem startupowy był na wczesnym etapie rozwoju. Od tego czasu nasza społeczność urosła do ponad 1800 firm z całej Europy Środkowo-Wschodniej, a rok 2021 był najlepszy pod względem finansowania startupów zarówno w Polsce, jak i całym regionie. W trudnych czasach 2022 roku, w obliczu wojny w Ukrainie, nasze zaangażowanie w ekosystem Europy Środkowo-Wschodniej jest jeszcze większe. Otworzyliśmy Campus Google dla założycieli startupów, którzy przybywają do Polski z Ukrainy i uruchomiliśmy fundusz wsparcia dla ukraińskich startupów o wartości 5 milionów dolarów. Chcemy pomóc utrzymać, a później odbudować ukraiński ekosystem startupów i jeszcze mocniej pokazać potencjał, który drzemie w regionie – dodaje Michał Kramarz, dyrektor Google for Startups w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.