null

Premiera komiksu o Władysławie Bartoszewskim

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: UM Warszawa

W 101. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego Dom Spotkań z Historią zaprasza na premierowy weekend z książką „Bartoszewski. Komiks dokumentalny”. W sobotę z tej okazji odbędzie się także premiera animacji „Mosty Władysława Bartoszewskiego”.

Władysław Bartoszewski – dziennikarz od czasów okupacyjnych, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, ceniony historyk, pisarz, dyplomata, parlamentarzysta i społecznik – zapisał się w pamięci kilku pokoleń Polaków. Jego bogaty życiorys stał się kanwą komiksu edukacyjnego dla młodzieży i dorosłych, który ukazał się właśnie nakładem Domu Spotkań z Historią. Autorką scenariusza jest pisarka Monika Powalisz. Ilustracje wykonały: Karolina „Karochy” Chyżewska, Katarzyna „Ka Mochi” Mochocka, Maria Słabek i Zofia Dzierżawska. O realia historyczne zadbali: Marcin Barcz, sekretarz Władysława Bartoszewskiego oraz historyk Dariusz Krajewski z DSH.

Historia zaczyna się wraz z wybuchem II wojny światowej, gdy Władysław Bartoszewski, wówczas maturzysta, wchodzi w dorosłość. Jej domknięciem jest fragment słynnego przemówienia Władysława Bartoszewskiego, które wygłosił 28 kwietnia 1995 roku na sesji specjalnej niemieckiego Bundestagu i Bundesratu z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

„Bartoszewski. Komiks dokumentalny” to przede wszystkim historia o dorastaniu w czasach niepewności i wojny, o wyborach życiowych, postawie moralnej, o losie, wielkiej historii i naszym w niej udziale oraz o mądrym patriotyzmie. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą, trwa wojna, heroiczna biografia Bartoszewskiego warta jest przypomnienia.

Wydarzenia towarzyszące

Skąd wziął się pomysł na komiks o jego młodości? Jak rysować postaci powszechnie znane i cenione? Co robi konsultant historyczny przy pracy nad opowieścią graficzną? Podczas spotkania 18 lutego na te i inne pytania odpowiedzą twórcy komiksu oraz Małgorzata Purzyńska (redaktorka komiksu). Rozmowę poprowadzi Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny, krytyk i kurator wystaw komiksowych.

Również na sobotę, na godz. 18:00, zaplanowano premierę animacji „Mosty Władysława Bartoszewskiego”, autorstwa artystki multimedialnej Karoliny fender Noińskiej. Animacja powstała w ramach warszawskich obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego.

Za współpracę scenariuszową i opracowanie tekstu odpowiada Paweł Bem, literaturoznawca, związany z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Twórcą kompozycji i aranżacji muzyki do animacji jest Tomasz Bogacki.

Po południu, 19 lutego, odbędą się warsztaty komiksowe „Pamiętam, jak...” z ilustratorką Zofią Dzierżawską, przeznaczone dla młodzieży w wieku 11–15 lat. Zgłoszenie zawierające imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres: recepcja@dsh.waw.pl

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie dsh.waw.pl.

Zobacz galerię (3 zdjęć />)