null

Prawo jazdy – krok po kroku

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Żeby prowadzić samochód, motocykl, samochód ciężarowy, autobus czy tramwaj, potrzebujesz dokumentu potwierdzającego Twoje uprawnienia. Sprawdź, jak wyrobić prawo jazdy i jakie dokumenty potrzebujesz przygotować.

Gdzie wyrobić prawo jazdy?

Prawo jazdy wyrobisz w Twoim urzędzie dzielnicy. Możesz zarezerwować wizytę w poprzez System Rezerwacji Wizyt m.st. Warszawy (rezerwacje.um.warszawa.pl). 

Formalności przed egzaminem na prawo jazdy – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Jeśli chcesz wyrobić prawo jazdy, przygotuj:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy – pobierz i wypełnij w domu albo zrób to w urzędzie,
  • orzeczenie lekarskie,
  • aktualne zdjęcie,
  • dowód osobisty albo paszport,
  • dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy. Jeśli masz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zameldowania – weź z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli nie masz meldunku – zapytaj urzędnika, co zrobić,
  • ksero dotychczasowego prawa jazdy – jeśli masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,
  • pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli nie skończyłeś jeszcze 18 lat. Idź do urzędu z rodzicem albo opiekunem prawnym – musi podpisać przy urzędniku dokument, w którym zgadza się na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy,
  • orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem – jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA albo gdy starosta skierował cię na badania psychologiczne.

Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę (numer PKK)?

Kiedy złożysz potrzebne dokumenty, dostaniesz numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę. Dzięki niemu szkoła jazdy i ośrodek ruchu drogowego będą mogły cię wyszukać w systemie.

Z numerem PKK zapisz się do szkoły nauki jazdy. Kiedy zdasz egzamin teoretyczny i praktyczny, WORD wyśle informację o tym do twojego urzędu. Opłać wydanie dokumentu i przynieś potwierdzenie do rzędu albo wyślij me mailem. Odbierz gotowe prawo jazdy.

Ile się płaci za PKK?

Profil Kandydata na Kierowcę jest bezpłatny.

Ile kosztuje prawo jazdy?

100,50 zł. Zapłacisz przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Urzędu m.st. Warszawy właściwej dzielnicy albo bezpośrednio w kasie Twojego urzędu dzielnicy.

Prawo jazdy – jak sprawdzić, czy dokument jest już gotowy?

Na stronie www.info-car.pl. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.

Upłynął termin ważności prawa jazdy – co zrobić?

Jeśli Twoje prawo jazdy straciło ważność, wypełnij wniosek, zbierz potrzebne dokumenty i idź do urzędu dzielnicy. Wszystkie szczegóły i formularze do pobrania znajdziesz na stronie Warszawa 19115.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Na stronie Warszawa 19115 znajdziesz wszystkie potrzebne informacje oraz wzór wniosku.

Więcej informacji na stronie gov.pl oraz Warszawa 19115