null

Praktyka czyni mistrza – zajęcia z renowacji elementów architektury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwoje uczniów podczas praktyk z renowacji elementów architektury na zajęciach w plenerze.
Zajęcia z renowacji elementów architektury | Autor: UM Warszawa

Uczniowie z Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 wzięli udział w czterotygodniowych praktykach z zakresu konserwacji zabytków. W Warszawie wciąż jest zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru.

Jestem pod wrażeniem waszej pracy. Zajmujecie się rożnego rodzaju kamieniem i stosujecie wiele technik, aby go wyczyścić. Widać, że wasze zabiegi są bardzo skuteczne – powiedziała wiceprezydent Renta Kaznowska, gdy odwiedziła uczniów podczas zajęć. – Mam nadzieję, że doświadczenie zdobyte podczas praktyk będzie przydatne w pracy jaką podejmiecie po zakończeniu szkoły.

Praktyczną naukę konserwacji kamienia poprzedziły zajęcia, prowadzone przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Uczniowie poznali definicję zabytku i różnice pomiędzy zabytkiem ruchomym i nieruchomym. W czasie spacerów zobaczyli relikty średniowiecznej Warszawy oraz nauczyli się rozpoznawać style i detale architektoniczne. Dowiedzieli się także o sztuce konserwacji zabytków drewnianych. Poznali innowacyjne produkty z branży budowlanej wykorzystywane przez konserwatorów zabytków. Robili inwentaryzację historycznych nagrobków.

Praktyka czyni mistrza, dlatego zajęcia w terenie budziły najwięcej emocji. Ćwiczenia w lapidarium, w którym zgromadzono płyty nagrobne z XIX i XX wieku prowadziła konserwatorka. Uczniowie uczyli się rozpoznawać rodzaje kamienia oraz dobierać metody napraw do konkretnych uszkodzeń. Szorowali kamień z zabrudzeń, czyścili go chemicznie i mechanicznie, do niektórych powierzchni stosowali parownice i wodę pod ciśnieniem. W pracowni konserwatorskiej poznali technikę kładzenia złota płatkowego.