null

Pracowite wakacje w metrze – remonty, wymiany i czyszczenie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pracownik w stroju ochronnym i masce dezynfekuje wnętrze wagonu metra
Dezynfekcja wagonów metra. | Autor: Metro Warszawskie

Korzystając z mniejszego, wakacyjnego ruchu pasażerskiego Metro Warszawskie rozpoczęło szereg prac na stacjach oraz w pociągach. W lipcu remontowane będą między innymi schody ruchome w Centrum i wymieniona zostanie winda na Marymoncie. Trwa również dezynfekcja i czyszczenie wagonów podziemnej kolejki.

Remont schodów na „patelnię”

Duże prace zaplanowano już na drugą połowę lipca – wtedy rozpocznie się kompleksowy remont sześciu ciągów schodów ruchomych prowadzących na stacji Centrum – od strony tzw. patelni. Roboty będą odbywały się w trzech etapach. W każdym wyłączane i remontowane będą po dwa ciągi – po jednym na każdy z peronów. Oznacza to, że pozostałe będą cały czas dostępne dla pasażerów. Planowo naprawa wszystkich sześciu ciągów schodów ruchomych ma potrwać ponad miesiąc.

Z kolei na stacji Marymont wymieniana jest wysłużona winda. Znajduje się on tuż przy hali handlowej. Po awarii okazało się, że koszt naprawy windy jest na tyle wysoki, że bardziej opłacalne będzie zastąpienie jej nową. Te prace mają zakończyć się w połowie lipca.

Na bieżąco prowadzone są też mniejsze naprawy i konserwacja urządzeń w metrze. Odnawiane będą również toalety na stacjach Dworzec Gdański i Świętokrzyska (przy pierwszej linii).

Równolegle prace prowadzą ekipy Zarządu Transportu Miejskiego – trwa budowa wind na stację metra Pole Mokotowskie czy wymiana wiaty przy stacji Świętokrzyska.

Pracowite przerwy nocne

Część niezbędnych prac w Metrze Warszawskim odbywa się w taki sposób, żeby pasażerowie nie odczuwali dyskomfortu związanego z utrudnieniami. To chociażby kompleksowe szlifowanie torów, które ma poprawić komfort jazdy pociągami metra. Prowadzone są one nocami, a w najbliższym czasie odbędzie się na pograniczu Żoliborza i Bielan na linii M1 oraz na Woli na M2.

Szlifowanie prowadzone będzie w czerwcu, lipcu i sierpniu, a ostatnią turę zaplanowano na grudzień. W tym czasie poprawiany będzie stan większości torów i rozjazdów na obu liniach.

Mycie i dezynfekcja

Wakacyjny okres urlopowy to dobry czas na zadbanie również o czystość w wagonach metra. Do lipca planowane jest umycie ponad 12 tysięcy siedzeń w pociągach kolejki podziemnej. W pierwszej kolejności siedzenia są odkurzane, później myte i czyszczone za pomocą szorowarek. Następnie ściąga się pianę odkurzaczem i czeka, aż całość wyschnie. Na koniec tapicerka ponownie jest odkurzana.

W sierpniu zaplanowana jest także dezynsekcja co najmniej 70 pociągów. Całe wnętrze wagonu, w tym miejsca trudno dostępne i kabiny maszynistów, są opryskiwane bezpiecznymi dla ludzi środkami. Potem pojazd jest zamykany na 30 min, a w następnej kolejności wietrzony. Po takim zabiegu może być ponownie włączony do ruchu pasażerskiego.

Schody ruchome na stacji metra Centrum - szczyt schodów, przed bramkami metra. kilka osób.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Schody ruchome na stacji metra Centrum - widok z góry, jedna kobieta zjeżdża w dół.
Schody ruchome na stacji metra Centrum - puste.
Schody ruchome na stacji metra Centrum - z ludźmi.