null

Prace na pl. Powstańców Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizualizacja pl. Powstańców Warszawy. Widok z "lotu ptaka" na zabudowę parkingu podziemnego. Budynki, samochody, piesi.
Podziemny parking na pl. Powstańców Warszawy będzie gotowy na przełomie 2024 i 2025 roku.

Trwa budowa parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy. To jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy – kierowcy zyskają miejsca parkingowe, a piesi zieloną przestrzeń z drzewami i krzewami. Zanim to nastąpi, konieczne jest zamknięcie ruchu drogowego na placu. Kolejny etap budowy rozpocznie się w piątek, 9 grudnia, w godzinach wieczornych.

W sierpniu br. rozpoczęła się budowa czterokondygnacyjnego parkingu podziemnego z 420 miejscami postojowymi. Jedna trzecia z nich będzie przeznaczona dla okolicznych mieszkańców. Obiekt powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu. Parking ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.

Będzie bardziej zielono

W pierwszym, przygotowawczym etapie inwestycji wykonawca rozpoczął przebudowę instalacji podziemnych, w tym kanalizacji przed gmachem Narodowego Banku Polskiego. Przesadzone zostały także drzewa, których lokalizacja kolidowała z budowanym parkingiem. W przyszłości jednak Plac Powstańców Warszawy będzie o wiele bardziej zielony. Po zakończeniu prac koncesjonariusz posadzi na własny koszt nowe drzewa. Pojawi się też niska zieleń – krzewy i byliny. Dzięki temu poprawi się m.in. retencja wody w czasie opadów.

Kolejny etap budowy

Obecnie budowniczowie realizują kolejny etap inwestycji. Jeszcze przez około miesiąc, maksymalnie dwa (w zależności od warunków atmosferycznych), będą kontynuowane przebudowy podziemnych instalacji: kanalizacji ogólnospławnej, wodociągu oraz sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. Rozpoczną się również prace wokół samego parkingu oraz rampy wjazdowej i wyjazdowej.

Ten etap budowy będzie się wiązał z zajęciem obu jezdni, zatok postojowych oraz części chodnika po wschodniej stronie placu i potrwa około dwóch lat. Zmiany zostaną wprowadzone w piątek, 9 grudnia, ok. godz. 23.30.

Zmiany organizacji ruchu

Wyłączona z ruchu zostanie wschodnia jezdnia placu (wzdłuż budynku NBP) na odcinku od ulicy Wareckiej do Świętokrzyskiej. Do tej ostatniej będzie można dojechać ulicami Złotą i Marszałkowską. 

Wyjazd z ulicy Wareckiej będzie możliwy, ale plac straci połączenie ze Świętokrzyską. Kierowcy pojadą tymczasową jezdnią wybudowaną na fragmencie chodnika, a następnie wschodnią jezdnią placu – „pod prąd”, do ulicy Boduena.

Jadący ulicą Szpitalną (np. z Górskiego i Brokla) będą mogli skręcić w lewo w Boduena lub pojechać prosto, ale tylko do wjazdu na teren hotelu. Dalej prosto, do ulicy Wareckiej dojadą tylko pojazdy obsługujące NBP.

Dojazd do ulicy Moniuszki utrzymany będzie od ul. Świętokrzyskiej. Kierowcy nie pojadą jednak dalej prosto, przez plac, do ulicy Boduena. Zamknięty zostanie fragment zachodniej jezdni pomiędzy ulicą Moniuszki a zawrotką (na wysokości Wareckiej).

Piesi i autobusy

Budowa parkingu oznacza także utrudnienia dla pieszych. Będą oni mogli przejść przez plac po obu jego stronach, ale wzdłuż gmachu NBP chodnik będzie miejscowo zwężony do 2,5 m szerokości.

Od sobotniego poranka, 10 grudnia, autobusy linii 107, jadące w kierunku pętli Esperanto, będą kierowane na objazd Al. Jerozolimskimi i ulicą Marszałkowską.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.

Wizualizacja pl. Powstańców Warszawy. Budynki, zabudowa wejścia/zejścia na parking i piesi.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Plan zmian w organizacji ruchu na pl. Powstańców Warszawy