null

Praca z drewnem – warsztaty, a może przyszły zawód?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Praca z drewnem
Autor: BSKZ

Rynek pracy stale się zmienia, jednak są branże, w których wciąż brakuje specjalistów, np. stolarzy, cieśli i tapicerów. W związku z tym w najbliższą sobotę odbędą się warsztaty dla młodzieży, mające zachęcić do wyboru szkół, gdzie można nauczyć się pracy z drewnem.

Podczas warsztatów w sobotę, 17 września, w godz. od 10:00 do 15:00, na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20 będzie można spróbować swoich sił w pracy z drewnem. Zajęcia poprowadzą uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku.

W czasie warsztatów będzie można wycinać elementy na wyrzynarce włosowej, rzeźbić w drewnie używając dłut i innych narzędzi, wypalać wzory. Uczestnicy poznają także metody wykańczania drewna np. olejem lub woskiem oraz dowiedzą się, jak używać narzędzi do obróbki drewna.

Czego można nauczyć się w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych?

Kierunki kształcenia oferowane przez szkołę pozwalają na zdobycie zawodów, których przedstawiciele są obecnie bardzo poszukiwani na rynku pracy związanym z remontami zabytków, zwłaszcza z architekturą drewnianą. Środowisko konserwatorskie potrzebuje kolejnych fachowców, potrafiących profesjonalnie wyremontować zabytki i przedłużyć ich trwałość dla kolejnych pokoleń.

Placówka w Garbatce-Letnisku kształci przyszłych techników technologii drewna, techników leśników oraz techników architektury krajobrazu. Nauka jest dwustopniowa z możliwością uzyskania matury.

Gdzie jest szkoła?

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych działa w Garbatce Letnisku od 70 lat, ok. 140 km od Warszawy. Można do niego dojechać zarówno samochodem, jak i pociągiem. Od przyszłego roku placówka uruchamia nowo wybudowany budynek szkoły z internatem. Uczniowie będą mieli do dyspozycji 2 i 3-osobowe pokoje z łazienkami, aneksem kuchennym oraz stołówkę, salę gimnastyczną i kort tenisowy. A przede wszystkim warsztaty wyposażone w nowoczesne narzędzia i elektronarzędzia najnowszej generacji. Do zawodu młodzież będzie przygotowywać wysokospecjalistyczna kadra nauczycielska.