null

Praca dla uchodźców – warszawski punkt pośrednictwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Urząd pracy w Warszawie. Na miejscu podczas wizytacji Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który przygląda się jak punkt obsługi klientów - uchodźców z Ukrainy wygląda. Po miejscu oprowadzany przez kobietę.
Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski w warszawskim punkcie pośrednictwa pracy dla uchodźców przy Marszałkowskiej 77/ 79 | Autor: Ewelina Lach

Urząd Pracy m.st. Warszawy otworzył Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy. Znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Poszukujący pracy uchodźcy mogą się zarejestrować i szukać ofert także z pomocą tłumacza w języku ukraińskim.

Warszawa pomaga cudzoziemcom znaleźć pracę

Na mocy niedawno uchwalonej tzw. specustawy osoby mające obywatelstwo ukraińskie mogą podejmować pracę na uproszczonych zasadach. Od wczoraj w centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79 działa punkt obsługi Urzędu Pracy m.st. Warszawy, który pomaga osobom z Ukrainy w poszukiwaniu zatrudnienia i odnalezieniu się na polskim rynku pracy.

Dzisiaj karmimy, poimy naszych gości, znajdujemy im dach nad głową. Ale musimy myśleć, co dalej. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej naszych gości mogło znaleźć pracę i to pracę zgodną z ich kwalifikacjami – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Punkt nie prowadzi rejestracji numerów PESEL, zgłaszać mogą się do niego także Ci obywatele Ukrainy, którzy jeszcze go nie posiadają.

Już wczoraj, przed oficjalnym otwarciem, zarejestrowaliśmy około 50 osób. Większość to kobiety, z wysokimi kwalifikacjami, dyrektorki, menedżerki. Teraz poszukują wszelkiej pracy, żeby się utrzymać – opowiada Beata Jarosz, pośredniczka pracy i tłumaczka pracująca w nowym punkcie.

Można w nim uzyskać oferty pracy, a także zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Stale obecni są tłumacze, aby ułatwić kontakt pomiędzy pracownikami urzędu, a osobami poszukującymi pracy. Na sali jest osiem stanowisk, przy których można wypełnić wstępny formularz, samą rejestrację ostatecznie kończy rozmowa z urzędnikiem. Zarejestrowani będą otrzymywać oferty pracy mailem.

Aktualne bazy ofert i setki zatrudnionych

Dotąd, w ramach możliwych działań, powiatowy urząd pracy dziennie legalizował pracę około 500 osób narodowości ukraińskiej na podstawie obowiązujących przepisów. Do wszystkich punktów, w których są większe grupy Ukraińców przekazywane są informacje jak samodzielnie poszukiwać pracy. Przede wszystkim jest to Centralna Baza Ofert Pracy na stronie oferty.praca.gov.pl, w tym warszawskie tłumaczone na język ukraiński ale także możliwości znalezienia pracy przez portale komercyjne.

Samorząd warszawski nie dysponuje swoimi środkami na zadania z zakresu rynku pracy, dlatego Urząd Pracy zgłosił zapotrzebowanie na środki pochodzące z rezerwy Funduszu Pracy będącego w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z przeznaczeniem na szkolenia z języka polskiego przygotowującego do pracy zarobkowej obywateli Ukrainy. Szkolenia obejmą około 400 osób, co będzie kosztowało 1 mln zł.

Potrzebne pieniądze z budżetu państwa

Większość zadań związanych z pomocą naszym gościom rząd zleca samorządom. Mamy sygnały, że otrzymamy na to pieniądze m.in. ze środków Unii Europejskiej. Jestem za tym, żeby one trafiały wprost do samorządów i organizacji pozarządowych zajmujących się bezpośrednio pomocą – mówi prezydent Trzaskowski.

W Warszawie od wybuchu wojny zatrzymało się ok. 300 tys. osób. Do szkół i przedszkoli przyjęto już siedem tysięcy dzieci.

Musimy mieć świadomość, że będzie większe obciążenie szkół, służby zdrowia, urzędów. Zwiększy się też zużycie prądy, wody w mieszkaniach i w punktach, w których przyjmujemy naszych gości. Jako samorząd nie będziemy w stanie tego wszystkiego sfinansować zwłaszcza w sytuacji, gdy rząd wciąż odbiera pieniądze samorządom. A na tzw. Polskim Ładzie Warszawa straciła 1,5 mld złotych – wylicza prezydent Trzaskowski i apeluje do rządu o pieniądze na pokrycie tych wydatków.

Korzyści z rejestracji dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy zarejestrowani w Urzędzie jako osoby bezrobotne oprócz możliwości skorzystania z usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego będą mogli skorzystać z instrumentów finansowanych ze środków publicznych. Urząd ma na ten cel w 2022 roku 38 mln zł. Osoby bezrobotne, w tym te z Ukrainy, skorzystają przede wszystkim ze szkoleń, staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, refundacji kosztów opieki nad dziećmi. Mogą też ubiegać się o pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej.  

Pracodawcy poszukiwani

Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył legalnie granicę Polski od dnia 24 lutego 2022 r. może podjąć zatrudnienie. Pracodawca ma obowiązek zgłosić to zatrudnienie w terminie 14 dni do Urzędu Pracy poprzez portal praca.gov.pl . Pośrednictwo pracy w Polsce jest bezpłatne. Nikt nie ma prawa pobierać opłat za udostępnianie ofert. Umowa musi zostać zawarta najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Pracodawca nie ma prawa zatrzymywać dokumentów np. paszportu zatrudnionych osób.– o tych wszystkich zasadach obywatele Ukrainy są informowani w ulotkach i na stronie Urzędu Pracy.

Pracodawcy chcący zatrudnić obywateli Ukrainy mogą to zatem zrobić samodzielnie lub też złożyć do urzędu ofertę pracy zaznaczając opcję zatrudnienia osoby z Ukrainy. Szczegóły dostępne na stronie i Facebooku Urzędu Pracy.

W bazie ofert dla Warszawy w Urzędzie Pracy jest obecnie 360 ofert na 2300 stanowisk pracy.

Przypominamy również, że cały czas działa warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy tel: +48 505 700 701 od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00 do20), informacje także na stronie Miasta Stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.

Konferencja prasowa w punkcie obsługi Urzędu Pracy. Przed mikrofonem stoi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przemawia. Obok roll-up z logo miasta: zakocha się w Warszawie. Obok roll-upu stoi kobieta, Beata Jarosz, pośredniczka pracy i tłumaczka pracująca w nowym punkcie.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Konferencja prasowa w punkcie obsługi Urzędu Pracy. Przed mikrofonem stoi kobieta, Beata Jarosz, pośredniczka pracy i tłumaczka pracująca w nowym punkcie.
Punkt obsługi Urzędu Pracy w Warszawie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wymienia uścisk dłoni z witającą go tam kobietą
Prezydent m.st Warszawy, Rafał Trzaskowski oprowadzany po warszawskim punkcie pośrednictwa pracy przez pracowniczkę Urzędu. W tle rejestrujący się uchodźcy z Ukrainy
Ulotka informacyjna po ukraińsku z linkami do stron z ofertami pracy dla uchodźców z Ukrainy: oferty.praca.gov.pl, do : https://warszawa.praca.gov.pl/ua, a także do portalu pracy: pracuj.pl
Na szklanej przegródce między stanowiskami dla klientów w Urzędzie Pracy dwie ulotki informacyjne w dwóch wersjach językowych: ukraińskiej i polskiej. Na jednaj ulotce jest napis: rejestracja, na drugiej jest napis: pośrednik pracy.