null

Pozytywny wpływ startupów – wystawa plenerowa na Powiślu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wystawa plakatów w parku, w tle widoczny budynek Centrum Przedsiębiorczości Smolna
Autor: BRG

„Zmieniamy świat na lepsze. Startupy pozytywnego wpływu” to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać przy Centrum Przedsiębiorczości Smolna na Powiślu. Na 15 planszach w przedstawiono zasady ekonomii impaktowej i wybrane warszawskie firmy.

Odwiedzający wystawę dowiedzą się, co to są startupy pozytywnego wpływu, jak wpisują się w zieloną gospodarkę, za jakimi trendami podążają inwestorzy, na czym polega ekonomia współdzielenia albo jakie 17 celów zrównoważonego rozwoju wyznaczyła ONZ. Poznają także wybrane warszawskie startupy – m.in. BreadPack produkujący jadalne opakowania dla gastronomii, Apollo – wytwarzających „roślinnego kurczaka” z fasoli, cyrkularną firmę odzieżową Intu czy Karmnik sprowadzający zdrową żywność od rolników z Podlasia. Zobaczą też ich założycielki i założycieli.

Wzrasta znaczenie zrównoważonego rozwoju, a wraz z nim wrażliwość na współodpowiedzialność i aspekty środowiskowe. Prowadzone przez nas w Warszawie działania wpisują się w ten nurt. Pracujemy na przykład nad tak istotnymi rozwiązaniami społecznymi, jak dobra jakość edukacji, równość płci czy czysta i dostępna energia. Staramy się także stworzyć warunki dla utalentowanych przedsiębiorczyń i przedsiębiorców w rozwijaniu innowacyjnych pomysłów biznesowych, które pozytywnie wpływają na jakość życia nas wszystkich – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu.

Lokalizacja wystawy na Powiślu, w Parku Karola Beyera, obok budynku Centrum Przedsiębiorczości Smolna nie jest przypadkowa. Ten miejski inkubator przedsiębiorczości, powołany do życia 10 lat temu jako jeden z pierwszych w Polsce,  współtworzy i inicjuje projekty wspierające oraz sieciujące stołecznych przedsiębiorców.

To także świetne miejsce na rodzinny, weekendowy spacer połączony ze współczesną edukacją ekonomiczną. Wystawę można oglądać do 30 czerwca.

Wśród wielu zadań, które realizujemy, jest także tworzenie różnego rodzaju projektów, które wspierają mieszkanki i mieszkańców Warszawy w drodze do założenia, bądź rozwoju swojej firmy. W szczególności zależy nam na wspieraniu inicjatyw biznesowych, wpisujących się w obszar tzw. zielonej gospodarki miejskiej, uwzględniającej gospodarkę cyrkularną i ekonomię współdzielenia – mówi Grzegorz Kaczorowski, dyrektor stołecznego Biura Rozwoju Gospodarczego.

W 2015 roku w ramach tzw. Agendy 2030, ONZ wyznaczyło 17 kluczowych Celów Zrównoważonego Rozwoju, które wyrażają najpilniejsze wyzwania środowiskowe i społeczne na świecie.

Nasza wystawa to opowieść o ludziach budujących biznes ukierunkowany na zmianę świata na lepsze, konsumentkach i konsumentach, którzy wybierają produkty i usługi przedsiębiorstw zgodne z ich systemem wartości (np. etyczny sposób wytwarzania, czy recycling odpadów). To również opowieść o przedsiębiorstwach, które oprócz wskaźników finansowych biorą pod uwagę pozytywny wpływ na realne życie – mówi Magda Karpińska, prezeska Fundacji Węgrów-Miasto-Wieś.

Współorganizatorami wystawy są miasto st. Warszawa i Fundacja Węgrów-Miasto-Wieś.