null

Powstanie opera o odbudowie Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Ewelina Lach

Muzyczne dzieło sceniczne o odbudowie Warszawy – Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.

Jestem niezwykle podekscytowana tym projektem. Najlepsze, najpiękniejsze miasto świata – Warszawa, zostało odbudowane dzięki determinacji, sile i solidarności ludzi. To dzieło operowe, które w przyszłości powstanie, opowie nam o micie założycielskim naszego miasta. Efekty trwających już prac zobaczymy za ponad dwa lata na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Ja, pewnie podobnie jak wielu warszawiaków, niecierpliwie wyczekuję dnia premiery pierwszej warszawskiej opery. Jestem pewna, że będzie to fascynujące widowisko – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Opera inspirowana będzie odbudową Warszawy po II wojnie światowej – przedsięwzięciem nie porównywalnym do żadnego innego. Utwór będzie niósł uniwersalne przesłanie: opowie o wyłanianiu się z gruzów nowej stolicy, najlepszego miasta świata. Będzie ukazywać wolę życia, a także niezłomność, witalność, determinację, optymizm i rozmach odbudowujących Warszawę. Będzie opowieścią o nadziei.

Każdy taki projekt musi się składać z jak najlepszych składników.  W tym przypadku mamy składnik najwyższej jakości – fantastyczną książkę Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata”, którą serdecznie wszystkim polecam, to fantastyczny kawał literatury. Wszystkim zaangażowanym życzę powodzenia i trzymam kciuki za realizację – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Zaplanowano, że opera będzie wykonywana na wielkiej scenie z dużą obsadą: orkiestrą symfoniczną, solistami, chórem, tancerzami, którym towarzyszyć będą elektronika i projekcje audiowizualne. Zostanie napisana przy użyciu nowych środków wyrazu właściwych dla współczesnego języka muzycznego, a jej forma innowacyjnie nawiązywać będzie do tradycyjnej formy operowej. Czas trwania utworu szacowany jest na 120 minut.   

Kto skomponuje pierwszą warszawską operę?

Nazwiska osób, u których zamówione zostaną muzyka i tekst opery, zostaną ogłoszone w maju tego roku. Jury muzycznemu przewodniczy dyrektor „Warszawskiej Jesieni”, kompozytor Jerzy Kornowicz, a literackiemu dramaturg Piotr Gruszczyński. Do udziału w obradach jury zaproszeni zostali utytułowani specjaliści i specjalistki w swoich dziedzinach.

Premiera w 2025

Premiera opery zaplanowana jest na otwarcie sezonu 2025/2026 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a jednocześnie na zakończenie 68. MFMW „Warszawska Jesień” – w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

konferencja w pawilonie Zodiak, przestawiciele instytucji z wiceprezydent A. Machnowską-Górą, pośródku zółte forsycje