null

Potrzebne autokary! – apel do przewoźników

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autobus warszawskiej komunikacji miejskiej. Do autobusu wchodzą kobiety z dziećmi i walizkami. Nawiguje je warszawski wolontariusz ubrany w odblaskową kamizelkę
Warszawska komunikacja miejska bezpłatna dla uchodźców z Ukrainy | Autor: Rafał Motyl

Codziennie setki uchodźców korzystają z różnych form transportu na terenie Warszawy, wyruszają również do lokalizacji pobytowych w innych miastach w Polsce. Cały czas potrzebne są kolejne autokary do przewozu przybywających osób. Pomagają samorządy i firmy prywatne.

Dzięki fantastycznej współpracy samorządów z całej Polski władzom stolicy udaje się znajdować lokalizacje dla uchodźców z Ukrainy w wielu miastach. Codziennie wysyłamy setki osób w różne rejony Polski. Tylko minionej doby wyruszyły autokary do Serocka, Koszalina, Ostrowa Wlkp., Sosnowca, Płocka i Gdyni.

Autokary potrzebne na już!

Większość osób po przekroczeniu granicy podróżuje do Warszawy. Wiemy jednak, że w całej Polsce są miasta i miejscowości, których mieszkańcy mają otwarte serca i chcą przyjąć ich również u siebie, gwarantując bardzo dobre warunki. Chcemy ich tam zawieźć, jednak Warszawa nie ma transportu międzymiastowego.

Dlatego zwracamy się z prośbą do przewoźników autokarowych o wsparcie – zgłaszajcie się na adres mailowy: autokary.pomoc@ztm.waw.pl. Razem pomóżmy Ukrainkom i Ukraińcom odnaleźć w naszym kraju swój nowy dom. Pomoc potrzebna od zaraz!

Szczegóły na stronie www.ztm.waw.pl

Całodobowe wsparcie Warszawskiego Transportu Publicznego /ZTM

Od początku akcji pomocowej wszystkie działania wspierane są przez Warszawski Transport Publiczny. Na Dw. Zachodnim i Wschodnim ustawiono autobusy MZA, pełniące funkcje całodobowego punktu informacyjnego i socjalnego, oznakowane w barwy ukraińskie.  Autobusy zarówno spółki miejskiej jak i operatorów prywatnych jeżdżą z darami pomiędzy dworcami, a punktami zbiórek, przewożą uchodźców na miejsca pobytu. Dotąd zrealizowano dziesiątki takich kursów, przewieziono kilka tysięcy uchodźców do miejsc noclegowych na terenie miasta, województwa, ale także dalej w Polskę. Całą akcję koordynują służby nadzoru ruchu Zarządu Transportu Miejskiego i przewoźników.

Wsparcie stołecznych firm prywatnych

Nie moglibyśmy przygotowywać wsparcia na taką skalę i w tak wysokim standardzie, gdyby nie ludzie, którzy sami chcą zaangażować się w pomoc – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - To oczywiście oddolne odruchy solidarności warszawianek i warszawiaków, aktywność organizacji pozarządowych, bo bez Was nie dalibyśmy rady. Ale ogromne podziękowania należą się także prywatnym firmom, które same zgłaszają się do nas z ofertą pomocy. A przedmioty tej pomocy są przeróżne – od udostępniania sprzętu RTV i AGD do punktów pobytowych, przez dostarczanie do nich pościeli, materacy, naczyń, odzieży, zabawek dla dzieci, aż po udostępnianie lokali, a także przewóz darów na Ukrainę – dodaje prezydent Trzaskowski.

Warszawa pomaga w ponad 20 punktach pobytowych, w punktach informacyjnych, wysyła kolejne transporty z niezbędnymi artykułami do ukraińskich przyjaciół. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia takich firm jak Volumetric, Yareal, ProUrba, Ama-Bud, InPost, Orange Polska, Euro RTV AGD, Triumph, Smyk, Empik, Arche, Echo Investment, Matexi, Skanska, Panattoni, Dom Development, Murapol, Ronson, Alter Investment, Dantex.

na granatowym tle zółte litery, że potrzebne autokary, logo ZTM i miasta Warszawa