null

Poświąteczne zbiórki choinek w Lasach Miejskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Niewielkie iglaki ustawione w rzędzie na wybrukowanym kostką podłożu. W tle płot, zieleń i fragment budynku.
Zbiórka iglaków

Co zrobić z żywą choinką po świętach? Mieszkańcy Warszawy mają do wyboru kilka możliwości, jednak najlepszą z nich jest oddanie ukorzenionego drzewka miejskim leśnikom do ponownego posadzenia. Zbiórki odbędą się w dwie najbliższe soboty.

Na Święta wiele osób decyduje się na zakup prawdziwego drzewka w doniczce. Z początkiem stycznia najczęściej pojawia się pytanie, co z nim zrobić. Jeśli choinka została kupiona z korzeniami i w doniczce, można oddać ją leśnikom, którzy ponownie zasadzą ją w jednym ze stołecznych lasów. W tym roku zbiórki organizowane są:

  • 14 stycznia, w godzinach 10:00-14:00 – pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Rydzowej 1A,
  • 21 stycznia, w godzinach 10:00-14:00 – pod główną siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Im krócej choinka była trzymana w ciepłym pomieszczeniu, tym większa szansa na to, że iglak się przyjmie.

W ramach poprzednich akcji leśnicy co roku otrzymywali od mieszkańców około 200-250 drzewek. Około połowę z nich udało się ponownie zasadzić w lesie.

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?

Poświąteczną choinkę – kupioną w donicy lub ciętą – można również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok. Poświąteczne drzewko – podobnie jak inne odpady zielone – zaleca się zostawić w miejscu gromadzenia odpadów nie wcześniej niż 24 godziny przed odbiorem. Trzeba też pamiętać, że choinka powinna być pozbawiona ozdób, opakowań, ziemi i donicy.

Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00 oraz w soboty w godzinach 9:00-17:00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.

Mieszkańcy, którzy chcą się pozbyć sztucznych choinek, mogą wyrzucić je do odpadów zmieszanych (w przypadku małych drzewek) lub wystawić jako odpady wielkogabarytowe (w przypadku dużych drzewek).