null

Posprzątaj z nami nad Wisłą. A potem poplażuj

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Piaszczysta plaża nad Wisłą, z lewej strony w tle rzeka, z prawej śmieci

O godzinie 12.00 w sobotę miasto zaplanowało wielkie sprzątanie nad Wisłą. Kto dołączy, otrzyma w prezencie wiślany plakat. A po akcji na wiślanych plażach i bulwarach czeka wiele atrakcji.

Nadwiślański las lęgowy to nasz naturalny skarb. To właśnie tu w centrum miasta możemy spotkać sarnę czy bobra. To dom dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i obszar szczególnie chroniony jako Natura2000.

Sprzątanie nad Wisłą

Sobotnia akcja sprzątania zaczyna się o 12.00 na Plaży Żoliborz (na wysokości Cytadeli). Miejski Zarząd Zieleni chwali plażowiczów, że generalnie starają się sprzątać po sobie i zostawiają swoje śmieci w obrębie koszy i beczek. Duża część śmieci to butelki. Średnio dziennie na plażach i ścieżkach rekreacyjnych zbieranych jest nawet 10-15 m3 śmieci. Najwięcej odpadów jest oczywiście w weekendy.

Mieszkańcy, którzy włączą się w akcję otrzymają w formie podziękowania wiślane plakaty Oli Jasionowskiej. Kolejne akcje sprzątania zaplanowano na Plaża Rusałka - 27.08 oraz na Plaży Poniatówka – 17.09. W czerwcu odbyło się już sprzątanie Plaży Saskiej. Zapowiedzi wydarzeń można znaleźć na facebookowej stronie Dzielnicy Wisła.

 

 

Brzydkie graffiti

Przy moście Świętokrzyskim firma Kärcher zajmie się również w sobotę czyszczeniem bulwarów z nieestetycznego graffiti. To część akcji „Oczyszczamy Atmosferę” – po Warszawie zaplanowano Łódź, Gdańsk i Katowice.

Ekipa sprzątająca będzie działała od rana, do akcji dołączą też przedstawiciele Ratusza. Kärcher zapewnia, że wspólnie z mieszkańcami usunie szpecące bazgroły i obraźliwe hasła. Czyszczony ma być nie tylko deptak, ale też chodniki, ławki i latarnie. Firma zaprasza też mieszkańców, by wskazywali szczególnie szpecące powierzchnie.

Od 11.00 – kiedy sprzątanie wciąż będzie trwać – rozpoczną się w rejonie mostu Świętokrzyskiego „aktywności dla rodzin”. Będą szachy, joga i rolki.

Atrakcje nad Wisłą

Oprócz akcji sprzątania w weekend w Dzielnicy Wisła czeka na warszawianki i warszawiaków wiele atrakcji.

Na plażach Saskiej i Żoliborz, w każdą wakacyjną sobotę w godz. 11.00-16.00 czekają na Was animatorki i animatorzy z atrakcjami dla dzieci. W tym tygodniu na plaży Saskiej będzie tor przeszkód „Runmagedon Kids”, konkursy na zamki i rzeźby z piasku. Na plaży Żoliborz – wspólne malowanie „Mandale na Kamieniu”, a także tworzenie obrazów z nadwiślańskiej przyrody w „Galerii Urzecza”.

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Golędzinowie co sobotę o 12.00 odbywają nadwiślańskie warsztaty – m.in. wianki, makramy, warsztaty survivalowe czy zielarskie. Konkretne wydarzenia są zapowiadane co poniedziałek na profilu Kamienia.