null

Porozmawialiśmy o Żoliborzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przemawia_w tle sportowe grafiki
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas spotkania z mieszkańcami Żoliborza | Autor: Ewelina Lach

Strefa Czystego Transportu, kwestie remontu ulic i kamienic, stypendia dla uczniów, jak również budowa kolejnych linii metra – to główne tematy, które pojawiły się podczas wieczornego spotkania prezydenta m.st. Warszawy z mieszkańcami na Żoliborzu. To przedostatnia dzielnica, którą w ramach cyklu wizyt odwiedził Rafał Trzaskowski.

Zieleń i kultura

Żoliborz to dzielnica bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami Warszawy. Aby do niej dojechać, prezydent wybrał metro. Swoją wizytę w dzielnicy rozpoczął od odwiedzin w jednym z żoliborskich zieleńców – Parku im. Stefana Żeromskiego, w którym od ponad roku mieszkańcy mogą także korzystać z odnowionego placu zabaw.

Na terenie parku znajduje się też Fort Sokolnickiego, w którym działa Żoliborski Dom Kultury. Tam prezydent m.st. Warszawy spotkał się z seniorami uczestniczącymi w warsztatach.

Podczas wizyty Rafał Trzaskowski odwiedził działający w dzielnicy Teatr Komedia przy ul. Słowackiego. Spotkał się z aktorami biorącymi udział w próbie do spektaklu oraz z grupą przedszkolaków, które również odwiedziły teatr.

Przedszkolaki, uczniowie i przedsiębiorcy

Rafał Trzaskowski odwiedził też podopiecznych Przedszkola nr 87 podczas zabawy karnawałowej, a po południu spotkał się z młodzieżą uczącą się w LXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Podczas wizyty nie zabrakło rozmowy z lokalnymi przedstawicielami biznesu. Prezydent spotkał się m.in. z założycielkami Dharma Żoliborz – miejsca, które powstało z myślą o kobietach. Codziennie odbywają się tam warsztaty, szkolenia i spotkania. W przestrzeni przy ul. Rydygiera, w ramach Żoliborskiej Strefy Przedsiębiorczych, prezydent Trzaskowski spotkał się z kolei z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na terenie dzielnicy.

Wieczorne spotkanie

Wieczorem prezydent Trzaskowski spotkał się z mieszkankami i mieszkańcami w Szkole Podstawowej nr 396 przy ul. A. German, otwartej w 2022 r.

Uwielbiam Żoliborz za zieleń oraz klasyczny unikatowy charakter tutejszej zabudowy. Często bywałem również w kinie „Wisła” – mówił Rafał Trzaskowski.

Uczestniczki i uczestnicy spotkania pytali o inwestycje oraz remonty w dzielnicy, w tym przebudowę ul. Przasnyskiej.

Jej remont ma być zakończony do czerwca, nie mamy opóźnień. Co ważne, prowadzimy prace, zapewniając przejezdność ulicy – zapewnił prezydent.

Pojawił się również temat dostępności stacji metra na placu Wilsona dla osób z niepełnosprawnościami. Rafał Trzaskowski wyjaśnił, że wyposażenie nowych stacji metra w windy generuje ogromne koszty, ale władze miasta starają się robić to sukcesywnie, czego dowodem jest oddanie nowych dźwigów osobowych przy stacji Pole Mokotowskie, ale również doposażanie kolejnych kamienic w windy.

Nie zabrakło tematów ogólnomiejskich, takich jak Strefa Czystego Transportu czy budowa kolejnych linii metra.

Sala gimnastyczna podczas spotkania prezydentem Warszawy_Rafał Trzaskowski rozmawia z mieszkańcami, którzy siedzą na krzesełkach na widowni
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski pozuje na peronie stacji metra do zdjęcia robionego przez inną osobę smartfonem
Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawia z aktorem Rafałem Zawieruchą we wnętrzu Teatru Komedia
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania w lokalu inicjatywy Dharma_pozuje do zdjęcia-selfie z trzema kobietami
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z grupą kobiet z inicjatywy Dharma_wszyscy pozują do wspólnego zdjęcia
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania w Żoliborzu_rozmawia przy stoliku z dwiema kobietami
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z seniorkami_wszyscy przygotowują perfumy_na stole naczynia chemiczne
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z licealistami_zebrani siedzą na krzesłach ustawionych w kółko
Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawia z dwiema wychowawczyniami w przedszkolu_obok grupka przedszkolaków