null

Porozmawialiśmy o Śródmieściu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie z mieszkańcami Śródmieścia | Autor: Szymon Pulcyn

Zagospodarowanie przestrzeni w dzielnicy, bezpieczeństwo mieszkańców czy Osiedle Jazdów – to kilka z tematów poruszanych podczas dzisiejszego spotkania w prezydentem m.st. Warszawy w Śródmieściu. Wieczorna dyskusja zakończyła kolejną z wizyt Rafała Trzaskowskiego w stołecznych dzielnicach.

Śródmieście jest dziesiątą dzielnicą, w której w ramach cyklu „Porozmawiajmy o...” pojawił się Rafał Trzaskowski. Podczas wizyty prezydent rozmawiał z mieszkańcami oraz odwiedził miejsca, w których miasto zrealizowało lub realizuje konkretne inwestycje.

Więcej zieleni

Śródmieście to jedna z dzielnic, w której miasto bardzo mocno stawia na zieleń. Widać to m.in. po ostatnich inwestycjach realizowanych w ramach Nowego Centrum Warszawy – programu, który ma przemienić centralną część miasta w bardziej przyjazną i dostępną dla wszystkich przestrzeń. Podczas dzisiejszej wizyty Rafał Trzaskowski pojawił się na placu Pięciu Rogów, który właśnie dzięki temu programowi przeszedł ogromną metamorfozę. Teraz zamiast ruchliwego skrzyżowania ze sznurem samochodów można dostrzec tu dobrze zagospodarowaną zieloną przestrzeń, z której chętnie korzystają piesi i rowerzyści. To właśnie na placu Pięciu Rogów prezydent zapowiedział kolejne zmiany w centrum miasta, a konkretnie planowane na najbliższe dni ogłoszenie przetargu na przebudowę ulicy Chmielnej. Dużem elementem metamorfozy ma być tam właśnie zieleń.

Nowe Centrum Warszawy to tylko jeden z elementów szerszych działań w kierunku zazieleniania Śródmieścia. W dzielnicy trwa także program rozbetonowania podwórek, który w latach 2018-2023 obejmuje 34 lokalizacje o łącznej powierzchni ponad 37,6 tys. mkw. Jedno z takich miejsc – przy skwerze Kuczerów – zobaczył dzisiaj prezydent. W miejscu dotychczasowego asfaltu w ubiegłym roku posadzono tutaj 7 drzew i niemal 1000 krzewów, pojawiły się nowe płyty chodnikowe oraz ławki, kosze i stojaki rowerowe. Rafał Trzaskowski pojawił się również na podwórku przy ul. Miłej, które jeszcze w tym roku przejdzie podobną metamorfozę. Tutaj drzewa, niska roślinność i mała architektura zastąpią aż 2,5 tys. mkw. asfaltu.

Rozmowy z mieszkańcami

Prezydent odwiedził również działający od 2018 r. Ośrodek Wsparcia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Andersa. Tam spotkał się z podopiecznymi placówki, którzy na miejscu korzystają m.in. z treningów umiejętności interpersonalnych i społecznych, rehabilitacji czy poradnictwa psychologicznego.

Jak podczas poprzednich wizyt, tak i dzisiaj Rafał Trzaskowski odwiedził grupę seniorów. Tym razem udał się do Domu Kultury Śródmieście przy ul. Foksal, by spotkać się z uczestnikami programu Śródmieście przyjazne seniorom. To seria bezpłatnych zajęć dla mieszkańców dzielnicy po 50 roku życia. W tym roku uczestnicy mogą skorzystać m.in. z takich aktywności, jak nauka malarstwa, rękodzieła czy lekcje języka angielskiego. Dom Kultury Śródmieście to miejsce, w którym seniorzy mogą skorzystać także w Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W budynku działa również NESTORadio, czyli radio internetowe tworzone przez seniorów, dla seniorów.

Podczas wizyty nie mogło zabraknąć rozmowy z lokalnym przedsiębiorcą. Tym razem prezydent spotkał się z właścicielem pracowni krawieckiej przy ul. Piwnej. Rzemieślnik prowadzi swoją działalność w lokalu wynajmowanym od miasta.

Jednym z elementów objazdu po dzielnicy była wizyta w budynkach komunalnych przy ul. Solec, które poddawane są obecnie kompleksowej przebudowie. Po zakończeniu prac będą tam dostępne 44 lokale mieszkalne wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne. Do dyspozycji przyszłych lokatorów będą też m.in. wózkarnia i rowerownia. Budynki zostaną wyposażone w windy. Koszt trwającej obecnie inwestycji to 25 mln zł.

Wieczorne spotkanie

Dzisiejszą wizytę zakończyła dyskusja z mieszkańcami Śródmieścia w Zespole Szkół nr 23 przy ul. Górnośląskiej. Poza kwestiami związanymi z hałasem czy parkowaniem w dzielnicy poruszano również temat drogowych utrudnień spowodowanych trwającymi inwestycjami.  

Rzeczywiście mamy teraz kumulację remontów. Ale niebawem PKP rozkopie nam całe Aleje Jerozolimskie. Dlatego musimy jak najszybciej przeprowadzić nasze inwestycje, by nie doprowadzić do całkowitego paraliżu w mieście. Wiem, że to uciążliwe dla mieszkańców, ale mam nadzieję, że sytuacja znacznie się poprawi po zakończeniu remontów – mówił prezydent.

Rafał Trzaskowski odnosił się również do pytań związanych np. z Osiedlem Jazdów.

­­Uważam to miejsce za absolutnie niezwykłe. Cieszę się, że działają tam NGO-sy i są wspierane przez miasto. Chcemy doprowadzić to tego, żeby odpowiedzialność za tę część miasta była dzielona. Trzeba pogodzić też mieszkańców i działaczy z organizacji pozarządowych. Wszyscy chcemy, żeby to miejsce zachowało swój charakter. Ale jak w każdej sprawie, musimy spotkać się gdzieś pośrodku.

Podczas spotkania mieszkańcy poruszali również tak różnorodne kwestie, jak budowa pomnika Bitwy Warszawskiej, fontanny czy zbieranie rozbitego szkła z chodników.

W najbliższym czasie prezydent Rafał Trzaskowski odwiedzi kolejne stołeczne dzielnice.

Prezydent Rafał Trzaskowski w towarzystwie przedstawicieli dzielnicy Śródmieście na jednym z podwórek w dzielnicy
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski w ubraniach odblaskowych i kasku stoi obok ubranej podobnie osoby na placu budowy. W tle osłonięte rusztowania
Prezydent Rafał Trzaskowski przy stole w otoczeniu podopiecznych z Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawia z seniorami w sali wypełnionej obrazami na sztalugach
Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawia w zakładzie krawieckim z właścicielem zakładu
Prezydent Rafał Trzaskowski pozuje do zdjęcia przed budynkiem z pracownikami zakładu krawieckiego przy ul. Piwnej
Prezydent Rafał Trzaskowski robi selfie z uczennicami na placu Zamkowym