null

Porozmawialiśmy o Pradze-Południe

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Praga-Południe_prezydent Trzaskowski w rozmowie z seniorami_kilka osób przy stole podczas zajęć plastycznych
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania w Klubie Seniora | Autor: Ewelina Lach

Zakończyła się wizyta prezydenta m.st. Warszawy na Pradze-Południe. To trzynasta dzielnica, którą odwiedził Rafał Trzaskowski. Jej mieszkańcy pytali prezydenta m.in. o strefę płatnego parkowania na Saskiej Kępie, inwestycje komunikacyjne w dzielnicy oraz dostęp do dobrej edukacji i kultury.

10 minut – tyle trwał przejazd tramwajem z centrum w okolice Parku Skaryszewskiego, gdzie swoją wizytę na Pradze-Południe rozpoczął prezydent Rafał Trzaskowski. W jednym z najbardziej ulubionych przez warszawiaków parków trwa właśnie wspólna inwestycja Zarządu Dróg Miejskich i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Główna aleja między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim będzie mieć nową nawierzchnię. Zniknie też pas zieleni, który dzielił ją dotychczas na dwie części – to krok w kierunku powrotu do historycznego wyglądu parku. Wymienione zostanie oświetlenie: stylizowane latarnie będą nowoczesne i energooszczędne. Prace zakończą się w 2024 r.

Z Parku Skaryszewskiego im. I. J. Paderewskiego prezydent udał się do Dzielni Saska Kępa – działającego od 2022 r. punktu przy ul. Berezyńskiej, gdzie mieszkańcy mogą zostawić nieużywane przez siebie rzeczy lub nadającą się do spożycia żywność. Miesięcznie trafia tu ponad 5 ton towarów. Dzielnia Saska Kępa pełni też funkcję ośrodka edukacji ekologicznej i stanowi przestrzeń dla lokalnych inicjatyw i wzmacniania sąsiedzkich więzi.

Inwestycje w dzielnicy

Prezydent odwiedził również te miejsca na Pradze-Południe, gdzie trwają obecnie inwestycje. Pierwszym z nich jest Centrum Lokalne Kamionek powstające na terenie dawnego bazaru „Rogatka”. Budowa tego obiektu dobiega końca, wkrótce do dyspozycji mieszkańców będą tu pawilony handlowe, miejsce aktywności lokalnej czy plac zabaw. A wszystko w otoczeniu zieleni – nowych drzew, krzewów czy traw ozdobnych.

Kolejnym miejscem poddawanym obecnie modernizacji jest stadion lekkoatletyczny „Podskarbińska”. Dzielnica odzyskała go w 2019 roku, a w czerwcu br. podpisała umowę na inwestycję. Dzięki temu obiekt będzie w przyszłości spełniał standardy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co umożliwi organizowanie tam najważniejszych krajowych oraz międzynarodowych wydarzeń sportowych. Tym samym powstanie nowoczesny i jedyny ogólnodostępny w stolicy stadion lekkoatletyczny.

Spotkania z mieszkańcami dzielnicy

Podczas wizyty na Pradze-Południe prezydent odwiedził też Klub Seniora funkcjonujący przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Paca. Na miejscu spotkał się z seniorami, którzy uczestniczyli w międzypokoleniowych zajęciach z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 72 im. Przyjaciół Grochowa. Rafał Trzaskowski odwiedził też otwarte w 2021 r. Przedszkole nr 444 i wspólnie z maluchami sadził wrzosy, a po południu spotkał się także z uczniami XXXV LO im. Bolesława Prusa.

Nie zabrakło też rozmów z przedsiębiorcami. Prezydent stolicy odwiedził 4P Prasko-Południową Przestrzeń Przedsiębiorczych przy ul. Groszowickiej. To miejsce dla lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników, które powstało z inicjatywy dzielnicy. Stowarzyszenia, organizacje i indywidualni mieszkańcy znajdą tam miejsce do pracy, szkolenia i doradztwa, z której mogą korzystać za darmo.

Wieczorna dyskusja w Terminalu Kultury Gocław

Tradycyjnie wizytę zakończyło otwarte spotkanie z mieszkańcami dzielnicy o godz. 18:00. Tym razem przestrzenią do dyskusji był otwarty w 2022 r. Terminal Kultury Gocław.

Chcemy wprowadzić Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Saskiej Kępie – jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, niestety decyzja ta została zaskarżona przez Wojewodę Mazowieckiego do Sądu Administracyjnego. Jak tylko prawnie uregulujemy tę sprawę, bierzemy się do roboty i wprowadzimy SPPN na tym obszarze – odpowiadał prezydent Rafał Trzaskowski na pytania o płatne parkowanie na Saskiej Kępie.    

Podczas spotkania pojawiło się wiele tematów dotyczących infrastruktury, która jest niezbędna w związku z rozwijającą się zabudową mieszkaniową w dzielnicy. Mieszkańcy pytali m.in. o modernizację szkoły nr 215 oraz nowe żłobki. Nie zabrakło tematów związanych z komunikacją miejską.

Planujemy zarówno tramwaj, jak i trzecią linię metra na Gocław. Mamy zabezpieczone pieniądze na współfinansowanie tych inwestycji, jednak bez finansowania z Unii Europejskiej nie jesteśmy w stanie ich zrealizować. Mam nadzieję, że niebawem unijne środki zostaną odblokowane i będziemy mogli przystąpić do budowy – wyjaśniał prezydent stolicy.

Dopytywano także m.in. o buspas przy ul. Ostrobramskiej, plany dotyczące stadionu KS Drukarz, parkingi wielopoziomowe i remont torowiska przy al. Waszyngtona.

Prezydent Rafał Trzaskowski mówi do mikrofonu podczas spotkania z mieszkańcami Pragi-Południe. Dookoła siedzą ludzie
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski robi selfie z młodzieżą szkolną
Prezydent Rafał Trzaskowski mówi do mikrofonu podczas spotkania z mieszkańcami Pragi-Południe. Dookoła siedzą ludzie
Grupa dzieci przedszkolnych sadzi wrzosy_w tle budynek przedszkola
Prezydent Rafał Trzaskowski kucając sadzi krzak wrzosu_obok dziewczynka kucając pomaga łopatką_po prawej dzieci przedszkolne
Prezydent Rafał Trzaskowski wita się z kobietą podczas spotkania z kilkoma przedsiębiorcami na korytarzu
Praga-Południe_Preydent Rafał Trzaskowski rozmawia z burmistrzem Pragi-Południe Tomaszem Kucharskim przy bramie Stadionu Podskarbińska
Prezydent Rafał Trzaskowski pozuje do zdjęcia z przedszkolakami w fartuchach i okularach ochronnych do chemicznych eksperymentów
Praga-Południe_Przedszkole nr 444_kolorowy budynek otoczony zielenią_widok z lotu ptaka
Praga-Południe_Centrum Lokalne Kamionek_widok z lotu ptaka