null

Porozmawialiśmy o Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwóch mężczyzn spaceruje w jesienny dzień alejkami parkowymi otoczonymi drzewami
Prezydent Rafał Trzaskowski w parku Michałowskim, który został zmodernizowany w 2020 roku | Autor: Ewelina Lach

Trwa cykl wizyt prezydenta m.st. Warszawy w stołecznych dzielnicach. Dzisiaj Rafał Trzaskowski odwiedził Pragę-Północ. Wieczorem spotkał się z mieszkańcami dzielnicy.

Swoją wizytę na Pradze-Północ prezydent rozpoczął od odwiedzin na budowie mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. Niecały miesiąc temu zakończono tam montaż ostatniego elementu konstrukcji, a cała przeprawa ma być gotowa wiosną przyszłego roku. Most zapewni mieszkańcom dzielnicy jeszcze lepsze połączenie z lewobrzeżną częścią miasta, a wszystkim spacerującym – niesamowity widok na panoramę Warszawy.

Rafał Trzaskowski odwiedził również miejsca zakończonych inwestycji: odnowiony w 2020 r. park Michałowski oraz zmodernizowane w 2021 r. Wybrzeże Helskie. Drugie z tych zadań pozwoliło zapewnić ciągłość zabezpieczenia przeciwpowodziowego dzielnicy. W ramach inwestycji pojawiły się też nowe chodniki, drogi rowerowe, kładka pieszo-rowerowa nad kanałem Portu Praskiego oraz zieleń.

Z Wybrzeża Helskiego niedaleko jest do Warszawskiego ZOO. Również tam – a konkretnie do Ptasiego Azylu – postanowił udać się prezydent podczas odwiedzin na Pradze-Północ. To miejsce, które już od 25 lat pomaga skrzydlatym zwierzętom. W tym czasie przyjęło kilkadziesiąt tysięcy ptasich pacjentów.

Rewitalizacja dzielnicy

Praga-Północ to jedna z trzech warszawskich dzielnic objętych programem rewitalizacji. To dzięki niemu wiele miejsc w dzielnicy przeszło w ostatnich latach metamorfozę. Prezydent odwiedził m.in. zmodernizowany i zrewitalizowany Pałacyk Ksawerego Konopackiego, który stanowi obecnie siedzibę Domu Kultury Praga, a także wyremontowane Ognisko „Praga” im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” przy ul. Środkowej, czyli jeden z nielicznych obiektów drewnianych na Pradze-Północ. Dziś działa tam jedna z placówek wsparcia dziennego dla dzieci. Właśnie z kadrą pedagogiczną tego miejsca rozmawiał dzisiaj Rafał Trzaskowski.

Prezydent odwiedził również kamienicę wielopokoleniową przy ul. Stalowej 29. W mieszczącej się na parterze NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej spotkał się z seniorami, którzy brali udział w zajęciach integracyjnych. Rafał Trzaskowski udał się również do zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Stalowej 33 oraz do kamienicy na ul. Markowskiej, gdzie w ramach programu rewitalizacji powstaje Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”. Będzie to miejsce dla lokalnej społeczności, w którym znajdą się m.in. Miejsce Aktywności Lokalnej, ogólnodostępna sala konferencyjna, placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży szkolnej. Znajdzie się tu także stołówka oferująca posiłki w przystępnych cenach.

Spotkanie z mieszkańcami – zmiany dzieją się na Pradze-Północ

Wizytę w dzielnicy tradycyjnie zakończyło wieczorne otwarte spotkanie z mieszkańcami, które odbyło się w Dzielnicowym Ośrodku Sportu i Rekreacji Praga-Północ przy ul. Szanajcy 17/19.

Wśród poruszanych tematów pojawiły się m.in. sprawy ogólnomiejskie dotyczące Strefy Czystego Transportu oraz gospodarki odpadami komunalnymi.

Mieszkańcy pytali również o kwestie dostępności miejsc parkingowych, remontu ulic i chodników, bezpieczeństwa w rejonie ulicy Brzeskiej i bazaru Różyckiego oraz budowy obwodnicy Śródmieścia.

Wiemy, że jest to inwestycja wyczekiwana przez wielu mieszkańców ponieważ miałaby połączyć rondo Wiatraczna z ul. Radzymińską i dalej z rondem Żaba. Szacunkowe koszty budowy obwodnicy to 3 mld zł, a z powodu Polskiego Ładu Warszawie zabrano 9,5 mld zł. Sytuacja finansowa miasta jest z tego powodu bardzo trudna, ale mamy nadzieję, że wkrótce znajdziemy niezbędne pieniądze na ten cel – dodał prezydent.

Mieszkańcy pytali także o podłączanie kolejnych miejskich budynków do sieci ciepłowniczej, realizację Parku Naturalnego na Golędzinowie i most pieszo-rowerowy na Pragę oraz zmiany w rejonie ul. Okrzei. 

Planujemy przebudowę tej ulicy już w 2024 roku. Pojawią się tu nowe, szersze chodniki i więcej zieleni. Chcemy, aby ulica Okrzei zmieniła się w bramę Pragi, którą z drugim brzegiem Wisły połączy most pieszo-rowerowy. Przeprawa ma być gotowa w kwietniu przyszłego roku i umożliwi wszystkim, którzy spędzają czas nad rzeką, odkrywanie uroków Pragi – poinformował prezydent Rafał Trzaskowski.

W najbliższym czasie prezydent Rafał Trzaskowski odwiedzi kolejne stołeczne dzielnice. 

Hala sportowa z tłumem ludzi
Zobacz galerię (5 zdjęć)
W pomieszczeniu przy długim białym stole siedzi mężczyzna w granatowej marynarce oraz kobiety i mężczyźni. Na podłodze w pomieszczeniu znajdują się zielone i żółte worki do siedzenia
Widok na drewniany brązowy jednopiętrowy budynek gdzie mieści się ognisko wychowawcze oraz znajdujący się obok mural z podobizną patrona placówki
Dwóch mężczyzn spaceruje w jesienny dzień alejkami parkowymi otoczonymi drzewami
Zdjęcie z lotu ptaka przedstawiające wyremontowaną kamienicę mieszkalną z białą fasadą z charakterystycznym wewnętrznym dziedzińcem