null

Porozmawialiśmy o dzielnicy Włochy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
prezydent Trzaskowski ubrany ciemną marynarkę w jasnej sali w rozmowie z młodymi ludźmi
Autor: Ewelina Lach

Problemy komunikacyjne, potrzeba urządzenia terenów zielonych, inwestycje oświatowe to główne tematy poruszane podczas kolejnych z serii dzielnicowych odwiedzin prezydenta Rafała Trzaskowskiego, tym razem we Włochach. Jak zwykle wizyta zakończyła się otwartym spotkaniem z mieszkańcami.

Trwa cykl spotkań dzielnicowych z cyklu „Porozmawiajmy o...”. W czwartek rano prezydent Rafał Trzaskowski po piętnastominutowej podróży SKM-ką z centrum rozpoczął wizytę na stacji  PKP Warszawa-Włochy. Otoczenie peronu wymaga wielu inwestycji drogowych, o czym wieczorem mówili także mieszkańcy.

Stacja Włochy i poranna kawa

Rano prezydent Trzaskowski spędził kilka chwil w kawiarni „Śmietankowe Cafe Włochy” – nie tylko po to, by wypić kawę i spróbować sławnych w okolicy lodów pistacjowych, ale także porozmawiać o prowadzeniu biznesu zwłaszcza w trudnym okresie pandemii.

Okolica stacji PKP Włochy to jednak także teren zaniedbany, to temat często poruszany przez mieszkańców, którzy postulują kontynuację rozbudowy ul. Tynkarskiej. Miasto musi w tym przypadku uwzględnić plany kolei, ale na razie PKP nie przesądziło o przyszłości tego terenu. Warszawa zwróci się z apelem w tej sprawie, by możliwe było zawarcie porozumienia pomiędzy miastem, PKP PLK i PKP SA.

Kolejnym punktem wizyty był wyremontowany niedawno przez miasto budynek komunalny przy Krańcowej 53, na którym zainstalowano nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. Była to także okazja, by porozmawiać z lokatorami i z zarządem dzielnicy o braku mieszkań komunalnych w dzielnicy.

Edukacja – sukcesy i plany

Kilka placówek oświatowych to miejsca następnych spotkań, m.in. z dziećmi w przedszkolu nr 443 przy Parowcowej 53 powstałym niespełna w rok w technologii modułowej.

W szkole podstawowej nr 88 przy Radarowej 4B na prezydenta czekali młodzi ludzie. Główny temat rozmowy, to „Co dalej ósma klaso” – do jakiej pójść szkoły, jaki wybrać zawód. Charakterystyczna w tej szkole jest międzykulturowość. Aż 25 proc. dzieci jest pochodzenia wietnamskiego (ich rodzice często pracują na pobliskim targowisku przy ul. Bakalarskiej), a 10 proc. pochodzi z Ukrainy.

Z kolei szkołę podstawową nr 66 przy Przepiórki 16/18 czeka modernizacja i przebudowa. Właśnie dzisiaj rozpoczęły się prace budowlane, dlatego była to dobra okazja do spotkania z dziennikarzami i poinformowania ich o szczegółach inwestycji, której koszt wyniesie ok. 40 mln zł. To największa pozycja w tegorocznym budżecie dzielnicy, finansowana w całości ze środków miejskich.

Na spacer z psem

Rafał Trzaskowski obejrzał też zrewitalizowany teren Fortu Włochy, gdzie dorośli mogą pospacerować wśród zieleni, dzieci pobawić się na placu zabaw, a aktywni poćwiczyć na plenerowej siłowni czy skorzystać z boiska.

Będąc we Włochach prezydent nie mógł ominąć najbardziej znanej w Warszawie dzielnicowej placówki – schroniska Na Paluchu. Prezydent, miłośnik psów, wyprowadził na spacer Kufla, jednego z bohaterów tegorocznego kalendarza przygotowanego przez warszawskie schronisko dla zwierząt. Na Paluchu trwa budowa budynku geriatrii, który w tym roku zostanie oddany do użytku.

Podczas spotkania z burmistrzem Jarosławem Karczem i władzami dzielnicy mówiono także o likwidacji kopciuchów. To jeden z największych sukcesów - od 2018 r. – kosztem prawie 5,9 mln zł – udało się zmniejszyć liczbą przestarzałych pieców komunalnych z niemal 200 do 4. Dzięki miejskim dotacjom udało się też zlikwidować 176 kopciuchów w domach prywatnych.

Była to już szósta dzielnicowa wizyta z cyklu „Porozmawiajmy o...”. Dotychczas prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził Wawer, Ursynów, Wesołą, Białołękę i Rembertów.

deszczowy park, prezydent z parasolem, obok inni spacerujący mężczyźni
Zobacz galerię (6 zdjęć)
mężczyzna Rafał Trzaskowski w rozmowie z małymi dziećmi w jasnej sali