null

Porozmawialiśmy o Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie w kręgu na krzesłach siedzi tłum ludzi.
Autor: Rafał Motyl

Zakończyła się wizyta prezydenta m.st. Warszawy w kolejnej dzielnicy w ramach cyklu „Porozmawiajmy o...”. Tym razem Rafał Trzaskowski odwiedził Bielany, gdzie w ostatnich latach miasto zrealizowało kilka ważnych inwestycji.

Bielany mają dobry dostęp do metra i to właśnie ten środek transportu wybrał prezydent, by dotrzeć do dzielnicy. Wizyta rozpoczęła się od uzupełnienia produktami jednej z bielańskich jadłodzielni i kubka herbaty w lokalu „Czytelnia”. Prezydent Trzaskowski udał się też do przestrzeni coworkingowej w Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczości przy al. Zjednoczenia, gdzie rozmawiał m.in. z młodymi przedsiębiorcami. 

Spotkania w szkołach

Podczas wizyty nie zabrakło odwiedzin w placówkach oświatowych. Jedną z nich było Przedszkole nr 245 „Sowy Mądrej Głowy” dla Dzieci Słabowidzących. Tam prezydent spotkał się z maluchami i zapoznał z możliwościami rehabilitacji wzrokowych w specjalistycznej poradni okulistycznej na terenie placówki. Po południu w CRS Bielany Rafał Trzaskowski rozmawiał z członkami Uczniowskiego Klubu Sportowego G-8, czyli najlepszą w Polsce juniorską sekcją pływacką, a w CXXII Liceum Ogólnokształcącym im. I. Domeyki z uczącą się tam młodzieżą

Inwestycje dla Bielan

Bielany to dzielnica, w której w ostatnich latach zrealizowano kilka ważnych projektów. Część z tych miejsc odwiedził także tym razem prezydent stolicy. Był to m.in. Szpital Bielański, w którym w ubiegłym roku zakończono budowę nowego skrzydła, a obecnie trwa jego wyposażanie. Ta inwestycja, w całości sfinansowana z budżetu miasta, kosztowała prawie 200 milionów złotych. Pierwsi pacjenci skorzystają z niej już za kilka tygodni.

Prezydent pojechał też do Ośrodka Hutnik, by sprawdzić jak funkcjonuje to miejsce po rewitalizacji zakończonej przez miasto w 2021 r. Odwiedził również teren przy ul. Perzyńskiego i ul. Żeromskiego, gdzie w ramach modernizacji ulic powstanie ścieżka rowerowa, oraz udostępniony dzisiaj park kieszonkowy przy skrzyżowaniu ulic Galla Anonima i Broniewskiego.

Spotkanie z mieszkańcami

Dzisiejszą wizytę zakończyło wieczorne spotkanie z mieszkańcami Bielan w CXXII Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Domeyki.

Byłem w wielu miejscach na Bielanach, spędziłem tu – wraz z moimi współpracownikami – cały dzień, żeby poznać zarówno sukcesy, jak i problemy dzielnicy, najbardziej palące potrzeby jej mieszkańców. Miałem okazję spotkać się i porozmawiać m.in. z dziećmi, młodzieżą i seniorami, ale również nauczycielami czy przedsiębiorcami – mówił Rafał Trzaskowski podczas spotkania.

Prezydent Warszawy zapewnił, że ratusz – we współpracy z władzami dzielnicy – pracuje m.in. nad rozwiązaniem problemu z kanalizacją w Wólce Węglowej, ma w planach rozbetonowanie podwórek osiedlowych czy wypracowanie kompromisu w sprawie zagospodarowania otoczenia przy ul. Broniewskiego oraz parkowania w tym rejonie.

Sukcesywnie prowadzimy, w kolejnych dzielnicach, konsultacje na temat Płatnych Stref Parkowania Niestrzeżonego – mamy konkretny plan dla całego miasta, bo to rozwiązanie się sprawdza i zapewne sprawdzi się także na Bielanach – mówił prezydent Trzaskowski.

Podczas spotkania poruszane były również sprawy związane m.in. z inwestycjami drogowymi w dzielnicy, utylizacji śmieci na terenie Radiowa, wind przy węzłach drogowych oraz dostępu do opieki medycznej na terenie dzielnicy. Nie zabrakło tematów ogólnomiejskich, a nawet krajowych – np. uspokojenia ruchu w strefie Tempo 30 czy raportu dla C40.

W najbliższych miesiącach prezydent odwiedzi kolejne stołeczne dzielnice.

Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawia z grupą osób przy stole ustawionym w podkowę
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski i wiceburmistrz Bielan Andrzej Malina rozmawiają z kobietą przed stacją metra Stare Bielany
Prezydent Rafał Trzaskowski wymienia uścisk dłoni ze starszą kobietą. W tle inne osoby. Na stoliku przybory krawieckie
Rafał Trzaskowski w grupie dzieci w okularach
Zawodnicy w czerwonych i czarnych ubraniach sportowych pozują do zdjęcia na murawie boiska
Prezydent Rafał Trzaskowski, wiceprezydent Michał Olszewski i dyrektor ZDM Łukasz Puchalski stoją na terenie budowanej drogi
Prezydent Trzaskowski robi selfie z uczniami liceum.