null

Porozmawialiśmy o Bemowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego z kilkoma seniorami w Parku Górczewska
Spotkanie z seniorami w Parku Górczewska | Autor: Ewelina Lach

Transport miejski i infrastruktura drogowa, budowa mieszkań czy zagospodarowanie gruntów w dzielnicy – to niektóre tematy poruszane podczas dzisiejszej wizyty Rafała Trzaskowskiego na Bemowie. To dwunasta dzielnica, którą odwiedził prezydent stolicy w ramach cyklu „Porozmawiajmy o....”.

Bemowo inwestycjami stoi

Czwartkową wizytę prezydent rozpoczął od podróży metrem. Bemowo ma dostęp do podziemnej kolei od czerwca ubiegłego roku. Do stacji w tej dzielnicy dołączyć mają kolejne trzy – obecnie trwa ich budowa.

Ale to niejedyna większa inwestycja prowadzona obecnie na Bemowie. Dobiegają końca prace przy przebudowie ulicy Lazurowej na odcinku od ul. Górczewskiej do al. Obrońców Grodna. Inwestycja, która połączy Bemowo, Ursus i Włochy, zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. Miejsce budowy odwiedził dziś prezydent.

Rafał Trzaskowski wizytował także plac budowy powstającej szkoły na Chrzanowie. To bardzo potrzebna inwestycja, która ma zakończyć się w 2025 roku. Po jej udostępnieniu uczyć będzie się tutaj około tysiąca uczniów.

Rozmowy z mieszkańcami

Podczas objazdu po dzielnicy prezydent kilkakrotnie miał okazję rozmawiać z mieszkańcami Bemowa. Spotkał się m.in. z właścicielkami lokalnej piekarni Chlebotwórcy, a także z młodzieżą uczącą się w LXXVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Rafał Trzaskowski odwiedził również Bemowskie Centrum Kultury przy ul. Rozłogi, gdzie rozmawiał m.in. z przedstawicielkami Chóru Mam. To działająca od ponad 5 lat grupa kobiet, które uczestniczą w zajęciach śpiewu w towarzystwie swoich małych dzieci.

Spotkania wśród zieleni

Bemowo to dzielnica, w której 10 proc. powierzchni zajmują lasy. Dlatego jedno z dzisiejszych spotkań – z pierwszakami – odbyło się w Lesie Bemowskim. Prezydent miał okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, jakie dla maluchów prowadzą pracownicy Lasów Miejskich – Warszawa.

W programie wizyty znalazł się również Park Górczewska. Na miejscu, przy działającej tężni solankowej, prezydent Trzaskowski spotkał się z bemowskimi seniorami. Małe inhalatorium powstało jako realizacja projektu w ramach budżetu obywatelskiego.

Wieczorne spotkanie z mieszkańcami

Wizytę zakończyło spotkanie prezydenta z mieszkańcami Bemowa, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 357 przy ul. Zachodzącego Słońca 25. Prezydent odnosił się do kwestii realizacji inwestycji na terenie Bemowa. Zapewnił, że stolica działa, by nieustannie podnosić jakość miejskich usług i kontynuować rozpoczęte inwestycje. Przypomniał też o trudnej sytuacji budżetowej miasta, mówił o konieczności dokonywania wyborów przez samorząd podczas realizacji konkretnych zadań.

Mamy gotowy projekt basenu, ale ta inwestycja kosztuje 80 mln zł. Jeśli mamy podjąć decyzję: czy wybudować szkołę czy basen – musimy postępować racjonalnie i zagwarantować spełnienie przede wszystkim podstawowych potrzeb mieszkańców. Szkoła jest dziś ważniejsza niż basen. Mamy nadzieję, że nadejdą lepsze czasy dla samorządów i że będzie w nich można myśleć o kolejnych, ambitnych projektach na przyszłość.

Wśród wielu pytań mieszkańców pojawił się temat braku szpitala na Bemowie.

Mamy w Warszawie 11 szpitali. Nie ma drugiego miasta w Polsce, które zarządzałoby tak dużą liczbą szpitali. Koszt wybudowania takiej placówki to setki milionów złotych – odpowiadał prezydent. – Finansujemy remonty tych placówek, które już istnieją. To m.in. rozbudowa Szpitala Bielańskiego o nowe skrzydło, czyli placówki w dzielnicy bezpośrednio sąsiadującej z Bemowem.

Prezydent odpowiedział również na pytania mieszkańców o nielegalne wyścigi samochodowe na ulicach miasta, zapewniając, że ponownie podejmie ten temat z Komendantem Stołecznym Policji.

Mieszkańcy poruszali również tematy związane z polityką transportową, mieszkalnictwem społecznym w mieście czy hałasem w dzielnicy podczas organizowanych koncertów.

Rafał Trzaskowski podczas spotkania z mieszkancami Bemowa
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski w otoczeniu dzieci podczas lekcji przyrody z edukatorami przyrody
kilka osób ogląda salę gimnastyczną budowanej szkoły na Chrzanowie
Prezydent Rafał Trzaskowski pozuje do wspólnego zdjęcia z uczniami 78. liceum
Prezydent Rafał Trzaskowski w rozmowie z dwiema kobietami - właścicielkami piekarni na Bemowie
Rafał Trzaskowski i kilka mam z dziećmi w salce - na dywanie bawią sie dzieci
Ptrezydent Rafał Trzaskowski w rozmowie ze starszym mężczyzną w pravwoni modelarskiej - pod sufitem modele szybowców