null

Ponad tysiąc nowych koszy na śmieci w stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Betonowy kosz na chodniku przy przystanku tramwajowym
Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta

Od początku roku w przestrzeni miejskiej przybyło ponad tysiąc nowych pojemników na śmieci. Część z nich zastąpiła dotychczasowe, wysłużone kosze, pozostałe pojawiły się w zupełnie nowych lokalizacjach.

Mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji ok. 30 tys. ulicznych koszy na śmieci. Za około 40 proc. z nich odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. W tym roku jednostka ta ustawiła w miejskiej przestrzeni 600 nowych pojemników. Na warszawskich chodnikach pojawiło się 400 okrągłych betonowych koszy z metalowymi pokrywami, które ograniczą wywiewanie śmieci przez wiatr oraz zabieranie ich przez ptaki. Część pojemników zastąpiła stare, mocno wyeksploatowane i niezadaszone śmietniki. Kolejnych 200 metalowych koszy ZOM rozlokował na Trakcie Królewskim – w nowych miejscach, jak np. na pl. Trzech Krzyży oraz w zamian za te wysłużone, z których mieszkańcy korzystali przez wiele lat.

Nowe kosze na śmieci – także dzięki mieszkańcom

Zarząd Oczyszczania Miasta ustawia kosze tam, gdzie są potrzebne. Lokalizacje ustalają zarówno pracownicy jednostki, jak i sami mieszkańcy, którzy konkretne zapotrzebowanie zgłaszali do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 lub w ramach budżetu obywatelskiego. Nowe pojemniki pojawiły się łącznie w 10 dzielnicach, najwięcej w Śródmieściu (81), na Mokotowie (79) i Ochocie (60).  

W nowe kosze – w ramach projektów z budżetu obywatelskiego oraz własnych działań – zainwestowały w tym roku także niektóre stołeczne dzielnice. Z większej liczby pojemników będą mogli skorzystać m.in. mieszkańcy Bemowa, Śródmieścia, Ursusa, Wawra czy Wilanowa. To łącznie ponad 100 śmietników.

Nowe kosze na terenach zieleni

O kosze wzbogaciły się także warszawskie parki i skwery. Od początku tego roku Zarząd Zieleni ustawił lub wymienił na swoim terenie łącznie 360 pojemników – zarówno w ramach realizowanych inwestycji, jak i projektów z budżetu obywatelskiego. Kolejnych 15 koszy jeszcze w tym roku pojawi się po prawej stronie Wisły, między mostem Łazienkowskim a strefą relaksu na Gocławiu.