null

Ponad 1,5 tys. numerów PESEL na PGE Narodowym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Barierki, w tle tłum ludzi, uchodźców z Ukrainy w kolejce po PESEL na PGE Narodowym
W sobotę i niedzielę wydano łącznie 2623 numerów PESEL na PGE Narodowym.

W punkcie na PGE Narodowym w niedzielę nadano obywatelom Ukrainy 1503 numery PESEL. Łącznie w ten weekend wydano ich 2623. Od poniedziałku będzie je można otrzymać zarówno w punkcie, jak i urzędach dzielnicowych.

Punkt na PGE Narodowym w niedzielę, 20 marca był czynny dłużej, od 8.00 do 17.00 - trzeba było obsłużyć zarówno osoby, które zapisały się w sobotę, jak i przyjąć wnioski z niedzieli, od kolejnych chętnych.

Bezpłatne foto na miejscu

Obywatele Ukrainy, po rejestracji czekali na swoją kolej w specjalnej poczekalni. W wypełnianiu dokumentów uchodźcom pomagali wolontariusze i tłumacze. Bezpłatne, odpowiednio sprametryzowane zdjęcia można było zrobić sobie bezpłatnie na miejscu (u fotografów lub w fotobudce). W niedzielę z tej możliwości zapewnionej przez miasto skorzystało kolejnych 468 osób. Dostępne były także kseropiarki do powielenia koniecznych do złożenia dokumentów. Oczekujący mieli dostęp do wody, a dzieci – kącik zabaw, kredki i malowanki. PGE Narodowy zapewnił też pokój dla matek z małymi dziećmi.

Punkt znajduje się w pobliżu recepcji głównej po wschodniej części areny. Na błoniach stadionu znajduje się bezpłatny ogólnodostępny parking.

Za organizację punktu odpowiada rząd RP i samorząd warszawski. Funkcję koordynatora placówki pełni miasto stołeczne Warszawa.

Nadawaniem numerów PESEL przez weekend zajmowało się 60 urzędników oddelegowanych przez warszawski Ratusz. Wkrótce mają do nich dołączyć do nich urzędnicy administracji rządowej.

Od poniedziałku do piątku punkt na stadionie będzie czynny w godzinach od 8.00 do 16.00. Będą też działały punkty w urzędach dzielnicowych. Uwaga - każdy obywatel Ukrainy otrzyma numer PESEL w kolejnych terminach, nie tracąc przy tym zagwarantowanych praw.

Numer PESEL mogą otrzymywać osoby, które przybyły od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie. Do wniosku należy dołączyć m.in.:

  • wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę,
  • dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej,
  • adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego – do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości.
  • fotografię spełniającą określone parametry.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności punktu można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem telefonu 19 115 oraz na specjalnej stronie w języku ukraińskim.