null

Pomóżmy zwierzętom w okresie zimowym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pies o brązowej sierści z wywieszonym językiem stoi na trawie koło krzaka
Kefir

W ostatnich dniach w stolicy odczuwalne były ujemne temperatury. Miasto apeluje, by w okresie zimowym zwracać uwagę również na warszawskie zwierzęta. Mieszkańcy mogą pomóc im przetrwać ten czas nawet poprzez drobne gesty, np. udostępniając pomieszczenia piwniczne kotom wolno żyjącym.

Według szacunków w Warszawie jest blisko 30 tysięcy kotów wolno żyjących. To zwierzęta, które urodziły się i żyją na wolności, w otoczeniu człowieka. Są ważnym elementem środowiska miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni.

Dlatego miasto troszczy się o nie przez cały rok, kupując karmę oraz finansując ich leczenie, zabiegi kastracji i sterylizacji. Aby pomóc im przetrwać okres jesienno-zimowy, Warszawa apeluje też do mieszkańców, zarządców i administratorów nieruchomości, by umożliwić kotom całoroczny, swobodny dostęp do piwnic. Pomieszczenia będą stanowiły bezpieczne i ciepłe schronienie dla tych zwierząt.

Zwierzaki na Paluchu

W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania we współpracy ze Schroniskiem na Paluchu im. Jana Lityńskiego po raz kolejny organizują zbiórkę tekstyliów dla podopiecznych schroniska. Mieszkańcy, którzy chcą oddać zwierzakom koce, ręczniki, prześcieradła lub duże poszewki, nie muszą jechać bezpośrednio do placówki. Zamiast tego, mogą zostawić je w którymś z pojemników ustawionych przez MPO przy bramach wjazdowych w 7 lokalizacjach: przy ul. Tatarskiej 2/4, Sosnkowskiego 4, Kopijników 13, Zabranieckiej 4, Kampinoskiej 1, Mortkowicza 5 lub Obozowej 43.

Zbiórka trwa do 6 grudnia br. i obejmuje wyłącznie przedmioty wskazane przez pracowników i wolontariuszy schroniska.

Dwa lata temu podczas podobnej akcji udało się zebrać kilkadziesiąt kontenerów z pożywieniem, kocami i ręcznikami.