null

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę w stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Głowa burego kota z dużymi brązowymi oczami
Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

Warszawa, jak co roku, apeluje do mieszkańców miasta, aby w mroźne jesienne i zimowe dni pamiętali o zwierzętach wolno żyjących. Chodzi nie tylko o dokarmianie ptaków, ale również o zapewnienie dostępu do piwnic dla kotów.

Pomieszczenia piwniczne w okresie jesienno-zimowym stanowią bezpieczne i ciepłe schronienie dla wolno żyjących kotów w stolicy. Dlatego Warszawa po raz kolejny zachęca zarządców i administratorów nieruchomości oraz wszystkich warszawiaków do tego, aby ułatwili czworonogom dostęp do tych pomieszczeń.

Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach. Miasto troszczy się o te zwierzęta przez cały rok – dokarmia, finansuje ich leczenie, a także udziela dotacji organizacjom pozarządowym na ochronę zwierząt. Szacuje się, że w stolicy zamieszkuje ponad 29 tys. kotów żyjących na wolności. W latach 2020-2021 Warszawa zakupiła łącznie około 412 tys. kg karmy suchej i mokrej, którą poprzez Urzędy Dzielnic przekazała społecznym opiekunom tych czworonogów.

Ptasia stołówka

Ptaki potrzebują dokarmiania wyłącznie podczas mrozów, gdy brakuje owadów i owoców roślin. Podawana karma powinna być czysta i sucha, a karmniki – na bieżąco sprzątane z zaległych resztek pokarmu. Ptaki mogą być dokarmiane np. ziarnami zbóż, a także – w przypadku łabędzi i kaczek – surowymi lub gotowanymi, drobno pokrojonymi warzywami. Natomiast chleb, skrawki wędlin, makarony, chrupki czy inne przetworzone jedzenie jest szkodliwe dla zwierząt.

Dokarmianie można rozpocząć wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Materiały edukacyjne, ulotki i ciekawostki dostępne są na stronie internetowej miasta w zakładce zwierzęta w mieście.

Zima w schronisku

Jesień i zima to także trudniejszy okres dla czworonogów w schroniskach. Jeszcze do 30 listopada br. trwa akcja „Zima na Paluchu” organizowana wspólnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Schronisko na Paluchu. W ramach inicjatywy dla podopiecznych placówki zbierane są koce, kołdry bez pierza, prześcieradła, ręczniki, dywany, wykładziny, szare gazety oraz zabawki. Rzeczy można wrzucać do specjalnie oklejonych kontenerów ustawionych przez MPO przy wjazdach do budynków spółki.

Nieocenioną pomocą dla zwierząt ze schroniska będzie także z pewnością decyzja o adopcji któregoś z czworonogów.