null

Pomóż Ukraińcom – zostań wolontariuszem!

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Młodzi ludzie siedzący przy stole, nie widać twarzy, w maseczkach. Na ubraniu mają plakietki na których widnieje ich imię. Obok imienia wstążeczka w barwach Ukrainy. U jednej z osób widoczna plakietka z imieniem: Olga
Wolontariusze do pomocy uchodźcom z Ukrainy poszukiwani | Autor: Ewelina lach

Warszawa przygotowuje się na pomoc tysiącom obywateli Ukrainy, w której trwa wojna z Rosją. Jeśli chcesz pomóc i zaangażować się w miejskie działania – dołącz do grona wolontariuszy i wypełnij zgłoszenie na stronie ochotnicy.waw.pl.

Warszawa uruchamia kompleksową pomoc dla obywateli Ukrainy. Działa już specjalna infolinia, przygotowaliśmy materiały informacyjne w języku ukraińskim, otworzyliśmy pierwsze punkty informacyjno-pomocowe, przygotowujemy miejsca noclegowe oraz dodatkowe miejsca w przedszkolach, szkołach i szpitalach. To ogromne wyzwanie dla miejskich służb, w sprostaniu którego nieoceniona jest pomoc wolontariuszy. Dziękuję wszystkim, którzy się do nas zgłaszają. Każdego, kto chciałby się włączyć w działania stolicy na rzecz tych, którzy w najbliższym czasie będą szukać schronienia w naszym mieście, zachęcam do zgłaszania przez stronę ochotnicy.waw.pl – apeluje prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Punkty informacyjne będą działać w trzech lokalizacjach: przy Dworcu Wschodnim, Dworcu Zachodnim i w Pałacu Kultury i Nauki**. Zadaniem wolontariuszy będzie wsparcie w bieżącym funkcjonowaniu punktów informacyjno-pomocowych oraz udzielanie podstawowych informacji obywatelom Ukrainy, m.in. o organizacjach pomocowych i miejscach, gdzie udzielane jest wsparcie medyczne, prawne lub mieszkaniowe.

Chętni powinni mieć ukończony 18. rok życia i porozumiewać się w języku polskim w stopniu umożliwiającym komunikację. Mile widziane są także osoby znające język ukraiński, rosyjski lub angielski.

M.st. Warszawy zapewnia wolontariuszom ubezpieczenie NNW, zaświadczenie o odbytym wolontariacie oraz środki ochrony osobistej (maseczki, płyn do dezynfekcji).

Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz na stronie wolontariat.um.warszawa.pl.

Miasto zbiera też informacje o wszystkich innych formach pomocy obywatelom Ukrainy. Propozycje darów i pomocy można składać przez formularz ochotnicy.waw.pl/darczyncy.

** Aktualizacja z 2.03.2022 r.: PKiN nie pełni obecnie funkcji punktu informacyjnego

Grafika dekoracyjna - Na niebieskim tle, żółtą czcionką napis: Wolontariat w punktach informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy