null

Pomoc Warszawy dotarła do Hajnówki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z prawej strony wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra rozmawia z samorządowcem z Hajnówki
Zastępczyni Prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra rozmawia z samorządowcem z Hajnówki

Ciepłe ubrania, koce, żywność z długą datą przydatności, a nawet zabawki dla dzieci – to dary, które przekazali mieszkańcy Warszawy w ramach zbiórki przeprowadzonej w weekend przez m.st. Warszawa wraz z Caritas Archidiecezji Warszawskiej na rzecz potrzebujących na granicy polsko-białoruskiej. Dzisiaj konwój z pomocą ze stolicy dotarł do Hajnówki.

Na pełne podsumowanie zbiórki, którą wraz z hierarchami kościołów oraz rabinem ogłosiliśmy wspólnie dwa tygodnie temu, jeszcze przyjdzie czas. Ale już teraz mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że udało nam się wspólnie zebrać mnóstwo rzeczy! – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Podziękowania należą się również wszystkim wolontariuszom z warszawskich Urzędów Dzielnic i innych jednostek, a także pracownikom Urzędu Miasta. A szczególne podziękowania kieruję do Caritas Archidiecezji Warszawskiej za koordynację zbiórki. Wspólnie pokazaliśmy, że Warszawa jest solidarna – podkreśla.

Zebrane dary przyjęli starosta hajnowski Andrzej Skiepko oraz burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. Trafią także do innych przygranicznych gmin, m.in. Czeremchy, Hajnówki i Białowieży.

Podziwiamy wysiłek nadgranicznych gmin oraz powiatu hajnowskiego w niesieniu pomocy ludziom, którzy znaleźli się w skrajnie trudnej sytuacji. Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy chcą włączyć się w łańcuch ludzi dobrej woli. Przekazaliśmy te dary serca na ręce samorządowców z Hajnówki, by mogli jeszcze skuteczniej pomóc migrantom – mówi zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – W sytuacji, kiedy władze centralne pokazują im tylko okrutną twarz, samorządy oraz Kościoły i związki wyznaniowe muszą wziąć na siebie gest solidarności.

Zbiórkę zainicjował wspólny apel podpisany m.in. przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza oraz przedstawicieli innych Kościołów i związków wyznaniowych. Czytamy w nim m.in.: „Sytuacja w strefie przygranicznej z jednej strony wywołuje dawno niespotykany odruch solidarności wobec potrzebujących i skrzywdzonych, z drugiej zaś budzi dyskusję o statusie uchodźców. Skomplikowana i wielowątkowa sytuacja, choć różnie postrzegana przez każdego z nas, nie powinna jednak przesłonić najważniejszego – Człowieka, któremu trzeba pomóc tu i teraz”.

Grupa ludzi przed budynkiem
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Dary ze specyfikacją na kartce