null

Pomoc miasta dla placówek Caritasu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Od początku pandemii miasto wspiera organizacje pomo, dostarczając środki zabezpieczenia
Od początku pandemii miasto wspiera organizacje pomo, dostarczając środki zabezpieczenia

Od początku pandemii miasto wspiera organizacje pomocowe, m.in. Caritas, dostarczając środki zabezpieczenia. Warszawa przekazała już Caritasowi 600 maseczek, 1500 par rękawiczek i 115 litrów płynu do dezynfekcji rąk. Dalsze potrzeby placówek są na bieżąco identyfikowane.

Na prośbę Caritasu udostępniliśmy miejsca pobytowe w szkolnych bursach do wykorzystania przez personel medyczny, oczekujący na wyniki testów na koronawirusa. W najbliższym czasie przekażemy również dalsze środki zabezpieczenia osobistego (maseczki, fartuchy, kombinezony, środki do dezynfekcji rąk), by jeszcze lepiej zabezpieczyć personel w sytuacji kontaktu z chorymi.

Warszawa proponuje także pomoc w rozwiązaniu problemu braku personelu. W placówkach wsparcia dziennego prowadzonych przez Caritas, a finansowanych przez miasto, pracuje 48 osób. Obecnie nie mają one zajęcia z powodu zamknięcia placówek. Możliwe jest oddelegowanie tych osób do pracy w placówkach Caritasu jako personelu pomocniczego, na co miasto wyraziło zgodę.

W ostatnim czasie, decyzją Rafała Trzaskowskiego - prezydenta Warszawy, stolica uruchomiła kilkadziesiąt milionów złotych z rezerwy kryzysowej, aby zapewnić pracownikom służby zdrowia niezbędne w codziennej pracy środki ochrony osobistej.

Stołeczne domy opieki społecznej
Na terenie m.st. Warszawy funkcjonuje 19 domów pomocy społecznej - 14 to jednostki publiczne, 5 to podmioty działające na zlecenie miasta. Jednostki te zapewniają 1850 miejsc dla osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby i/lub niepełnosprawności.

Miasto wspiera organizacje pozarządowe w prowadzeniu pięciu domów pomocy społecznej dotacją w wysokości 13 mln zł rocznie.

W DPS prowadzonych przez miasto nie wystąpiły ogniska COVID, co zawdzięczamy rygorystycznym procedurom epidemiologicznym wprowadzonym przez miasto. Jedyny przypadek to DPS na Ochocie – zachorowała pacjentka przywieziona z prywatnej placówki przy ul. Bobrowieckiej.

Okolice 19 warszawskich DPS-ów zostały już dwukrotnie dezynfekowane, 10 i 13 kwietnia  w nocy. Ozonowanie będzie powtarzane co kilka dni.

Warszawa wspiera personel medyczny